Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
13.12.2017 03:12

Mesto plánuje v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom


Ilustračná snímka.


Mesto Košice plánuje v roku 2018 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom s celkovými príjmami a výdavkami na úrovni vyše 224 miliónov eur. Bežné príjmy majú dosiahnuť 163 miliónov eur a bežné výdavky takmer 151 miliónov eur, s prebytkom vyše 12 miliónov eur.


Kapitálové príjmy sú rozpočtované vo výške vyše 48 miliónov eur a výdavky v objeme 66 miliónov eur, pričom finančné operácie sú plánované vo výške 12,6 milióna eur. Z rozpočtu mesto pre jednotlivé mestské časti vyčlenilo celkovo 9,4 milióna eur.       

"Prioritami je dokončenie rekonštrukcie električkových tratí, rekonštrukcie základných, materských škôl a telocviční. Je tam postup prác pri vykupovaní pozemkov na Slaneckej ceste, aby sa mohla rozširovať. Je tam ale aj nový územný plán, ďalej finančné prostriedky na ďalší krok pri likvidácii siníc na jazere, teda nielen samotná likvidácia, ale aj príprava ďalších prác, aby sa tento problém perspektívne vyriešil na dlhšie obdobie ako na jeden rok. Sú tam, samozrejme, výdavky na pokrytie navýšených platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov, zamestnancov verejnej správy, na sociálne veci, kde bude zvýšený nárok na opatrovateľskú službu a službu v sociálnych zariadeniach," uviedol v pondelok primátor Košíc Richard Raši.     

V súvislosti s rozpočtom poslanci schválili šesť zo siedmich preložených pozmeňujúcich návrhov. "Z hľadiska dopadu na rozpočet sú tie najzásadnejšie týkajúce sa rozpočtu Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) kvôli stabilizácii zamestnancov. Je celoslovenský problém s vodičmi a my potrebujem vyčleniť aj extra finančné prostriedky práve na to, aby sme vedeli vodičov zastabilizovať. Aj preto, že v súčasnosti je autobusová doprava absolútne nosnou dopravou, pretože rekonštruujeme električkové trate," doplnil Raši.       

Odborári pôsobiaci v DPMK, ktorí sa zúčastnili na pondelkovom rokovaní poslancov, dlhodobo upozorňujú na zlú finančnú situáciu v podniku. V súčasnosti sú v štrajkovej pohotovosti. V roku 2018 chcú v rámci kolektívneho vyjednávania dosiahnuť zvýšenie platov o desať percent a v rokoch 2019 a 2020 o desať a osem percent. V navrhovanom rozpočte sa rátalo pre DPMK so sumou 18,6 milióna eur. Na základe pozmeňujúceho návrhu poslanci napokon dopravnému podniku schválili 19,3 milióna eur. 

"Spokojní budeme až potom, keď uzavrieme kolektívne vyjednávanie a dohodneme sa so zamestnávateľom na navyšovaní miezd. Chceme vyjednať to, čo sme predložili na kolektívne vyjednávanie v máji. Je to vlastne uznesenie konferencie, čo je náš najvyšší štatutárny orgán," skonštatoval člen dozornej rady DPMK a predseda odborovej organizácie vodičov Ivan Horváth s tým, že vyjednávanie by chceli ukončiť do konca januára budúceho roka a k zvýšeniu platov by malo dôjsť od 1. februára.   

"Vrátime sa za rokovací stôl v dopravnom podniku s kolegami z odborov, so zástupcami zamestnancov a v súlade s ich požiadavkami pripravíme niekoľko variant finančného plánu na rok 2018," dodal riaditeľ DPMK Richard Majza.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Na opravy komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac
Na opravy miestnych komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac. Navýšenie rozpočtu na investičnú akciu je súčasťou prvej zmeny rozpočtu mesta na tento rok, ktorú na svojom rokovaní v pondelok (15. 5.) odobrili prievidzskí mestskí poslanci.
viac
30.11.2017
Prievidza plánuje v budúcom roku hospodáriť s viac ako 35,6 milióna eur
Prievidza plánuje budúci rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 35,6 milióna eur. Vyplýva to z jeho návrhu, ktorý samospráva zverejnila na oficiálnej internetovej stránke mesta.
viac
05.12.2017
Žilina bude v roku 2018 hospodáriť s rozpočtom vyše 72 miliónov eur
Mesto Žilina bude v roku 2018 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom nad úrovňou 72 miliónov eur. Na pondelkovom zasadnutí o tom rozhodli poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline.
viac
10.12.2017
Rozpočet na rok 2018 schválili martinskí poslanci jednohlasne
Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Martin jednohlasne schválili rozpočet mesta na rok 2018. Mesto bude počas roka hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 39,63 milióna eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %