Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
18.08.2017 10:40

Mesto opraví hrobku rytiera, ktorý sa pričinil o založenie DHZ


Rytier Lothra von Berks, ktorý sa v Banskej Štiavnici pričinil o založenie dobrovoľného hasičského zboru. Archívna snímka.


Hrobku rytiera Lothara von Berksa, ktorý sa v Banskej Štiavnici pričinil o založenie dobrovoľného hasičského zboru (DHZ), sa rozhodla miestna samospráva pre jej zlý stav zrekonštruovať. Finančné prostriedky vo výške 3310 eur na jej opravu, vyčlenili mestskí poslanci na ostatnom rokovaní mestského za


  Hrobka sa nachádza v cintoríne za Piarskou bránou a patrí medzi pamiatkovo chránené hroby. Podľa primátorky Nadeždy Babiakovej je aktuálne vo veľmi zlom stave. "Čelná stena hrobky sa úplne odvalila. Všetko sa to musí spevniť, staticky zabezpečiť a zrekonštruovať," priblížila s tým, že práce na jej oprave už začali. Hotové by mohli byť do mesiaca.       

Hrob rytiera bol medzi pamiatkové hroby zaradený len nedávno na návrh dobrovoľných hasičov. Keď bude oprava dokončená, mesto ich podľa Babiakovej osloví, či by si zobrali následnú starostlivosť o hrob pod svoj patronát.       

Rytier Lothar von Berks, cisársky a kráľovský podplukovník 11. dragúnskeho pluku podal 13. decembra 1872 žiadosť na mestský magistrát o povolenie zorganizovania hasičského spolku. Ako ďalej uvádza mesto na svojej internetovej stránke, pracoval v prípravnom výbore, ktorý vypracoval stanovy spolku a po ich schválení sa stal prvým predsedom Dobrovoľného hasičského zboru v Banskej Štiavnici, ktorý začal svoju činnosť 25. júla 1873.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2017
Ako si Banská Štiavnica poradila s podnikateľmi. Tí využívali kontajnery občanov
Od januára 2017 zaviedli v meste Banská Štiavnica množstvový zber zmesového komunálneho odpadu pre právnické osoby a spoplatnili aj odber vytriedených odpadov z podnikateľskej činnosti. Motivujú ich tým nevhadzovať odpad do nádob určených pre občanov.
viac
28.04.2018
Zabehnutím okruhu pod Kalváriou môže verejnosť podporiť jej obnovu
Pod banskoštiavnickou Kalváriou sa už budúci víkend uskutoční 1. ročník podujatia Deň rodiny a športu pod Kalváriou. Okrem možnosti stráviť čas so svojou rodinou aktívne, ponúkne podujatie v sobotu 5. mája možnosť podporiť obnovu tejto barokovej pamiatky.
viac
11.01.2019
Mesto kultúry otvorí burza rodinného striebra
Slávnostným ceremoniálom na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici a inscenovaným výkupom príbehov obyvateľov mesta na účel ich umeleckého stvárnenia odštartuje 19. januára historicky prvé Mesto kultúry Slovenskej republiky.
viac
08.01.2021
V roku 2021 chystá B. Štiavnica aj niekoľko väčších investícií
Mesto Banská Štiavnica ešte nemá schválený rozpočet na rok 2021, poslanci o ňom budú hlasovať na niektorom z najbližších mestských zastupiteľstiev. Potvrdila to primátorka Nadežda Babiaková s tým, že v návrhu rozpočtu sa našiel priestor aj na niekoľko väčších investícií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %