Nedeľa 09.08.2020
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
21.02.2020 12:20

Na Starom zámku čaká na rodiny s deťmi netradičná zimná hra


Výrez z plagátu.


Na Starom zámku v Banskej Štiavnici sa bude v sobotu 22. februára od 9:00 do 15:00 h hrať netradičná a zábavná rodinná hra s indíciami pod názvom Hravý Starý zámok. Malí návštevníci sa budú môcť prechádzať po areáli zámku a v jeho tajomných zákutiach hľadať indície a skladať pripravenú tajničku.


„Tohtoročné hry budú súvisieť s drevom, keďže v expozíciách Starého zámku je veľa predmetov vyrobených práve z dreva, ktoré bolo po stáročia jedným zo základných stavebných prvkov, materiálom na výrobu nástrojov a ozdôb, ale bolo aj súčasťou mnohých príbehov, bájí a rozprávok. Ako kedysi, tak aj teraz je súčasťou nášho každodenného života,” priblížila Ivana Čengerová z oddelenia histórie Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.       

Návštevníci budú musieť podľa jej slov preukázať aj veľkú dávku odvahy, keď pôjdu do zatuchnutej tmavej Kostnice, plnej pavúkov a hadov, ktoré strážia indíciu spolu s grófom Draculom. V Karneri na nich zase bude čakať poznávanie stromov, ktoré rastú na území Slovenska a strednej Európy, podľa ich vonkajších znakov teda habitusu.       

V Delovej bašte si potrápia hlavu heraldikou a hádankami vo veži Himmelreich, ale čakajú tu na nich aj prirovnania, príslovia a porekadlá, ktoré súvisia s drevom. „V Severnej veži návštevníkom predstavíme hneď niekoľko tradičných remesiel a pracovných nástrojov, ktoré sa používali pri spracovávaní dreva, na nádvorí zámku zas niekoľko hudobných nástrojov vyrobených z dreva,” podotkla Čengerová.       

Návštevníci budú môcť vstúpiť aj do vnútorných priestorov zámku, navštíviť expozíciu Kalvária v azyle a Vianočnú výstavu Pod Betlehemskou hviezdou, kde na nich čakajú dve posledné súťažné úlohy a indície potrebné k vyriešeniu tajničky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.05.2018
Starý zámok opäť ožije remeslami a zábavou
Banská Štiavnica opäť ožije remeslami, zábavou a tradíciami. V dňoch 25. a 26. mája sa bude v Starom zámku konať 21. ročník Festivalu kumštu, remesla a zábavy, ktorý pre verejnosť pripravuje Slovenské banské múzeum a občianske združenie Iniciatíva za živé mesto.
viac
20.05.2019
Starý zámok ožije remeslami a zábavou
Starý zámok v Banskej Štiavnici sa stane koncom tohto týždňa dejiskom zábavy a miestom stretnutia remeselníkov. V piatok (24. 5.) a v sobotu (25. 5.) sa tam bude konať 22. ročník Festivalu kumštu, remesla a zábavy.
viac
25.11.2019
Na Starom zámku v Banskej Štiavnici sa uskutoční tradičné Stretnutie generácií
Návštevu galérie aj posedenie pri kultúrnom programe prinesie podujatie Stretnutie generácií, ktoré sa v stredu (27. 11.) uskutoční v Rytierskej sále Starého zámku v Banskej Štiavnici.
viac
29.07.2020
Historická Banská Štiavnica bude mať opäť priame spojenie s Bratislavou
Od nedele 2. augusta bude medzi Banskou Štiavnicou a Bratislavou opäť premávať priamy autobusový spoj. V rámci podpory cestovného ruchu naň prispeje Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry 20 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %