Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
16.02.2024 05:05

Mesto Dolný Kubín ušetrilo v roku 2023 na energiách vyše 800-tis. eur


Snímka zdroj: mesto Dolný Kubín


Dolnokubínska samospráva ušetrila za minulý rok viac ako 800-tis. eur na energiách. Z toho 550.000 štátnej pokladnici a ďalších 280.000 tej mestskej. Informoval o tom primátor Ján Prílepok. Podarilo sa to zásluhou rozhodnutia nakupovať elektrickú energiu na burze prostredníctvom spotových cien.


Po sumarizácii spotreby energií za rok 2023 sa podľa primátora ukazuje, že si vybrali správne. "Pri rozhodovaní sme sa stretli s názorom, že nákup na burze cez spotové ceny je ruleta. Po prehodnotení všetkých dostupných dát sme to však vo vedení mesta v závere roka 2022 vyhodnotili ako najsprávnejšie riešenie a po roku môžeme zhodnotiť, že bolo naozaj efektívne. Nielenže sme ušetrili peniaze v mestskej pokladnici Dolnokubínčanov, ale aj státisíce pre štátny rozpočet v prostriedkoch určených na kompenzáciu vysokých cien energií," uviedol Prílepok.         

Odberateľom, ktorí mali fixnú sumu za energie, štát kompenzoval náklady na silovú zložku, ak cena presiahla 199 eur. Odberateľ dostal 80 percent z ceny nad túto sumu. Náklady na distribúciu ani DPH nezohľadňovali. "Dnes vieme povedať, že keby sme sa na konci roka 2022 rozhodli ísť na fixnú cenu energií, štát by nám musel poskytnúť dotáciu za minulý rok viac ako 550.000 eur," skonštatoval šéf dolnokubínskej radnice.         

Počas minulého roka sa mesto snažilo ušetriť na energiách v rôznych oblastiach. Tam, kde to bolo technologicky možné, sa pokúšali znížiť spotrebu elektriny alebo ju presúvali do lacnejších hodinových pásiem. "V dobe opakujúcich sa dvojhodinových cenových špičiek ráno a večer sme sa napríklad snažili obmedziť chladenie zimného štadióna. A, naopak, v čase nižšej ceny využívať chladenie na vyšší výkon," priblížil primátor. Dodal, že náklady na elektrinu sa usilujú znížiť aj výstavbou fotovoltických zariadení na strechách svojich budov.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2018
Cenu primátora si prevzali Oravské múzeum aj tri osobnosti mesta
Z rúk primátora mesta Dolný Kubín Romana Matejova si v stredu 21. novembra prevzali Cenu primátora mesta traja Dolnokubínčania a jedna inštitúcia, ktorá už viac ako 35 rokov sídli na území mesta.
viac
01.06.2020
Mesto Dolný Kubín obnovuje platené parkovanie v centre
Dolnokubínska samospráva obnovuje od dnešného dňa (1. 6.) platené parkovanie v centre mesta. Podľa Martina Buznu z dolnokubínskej radnice boli motoristi oslobodení od platenia parkovného takmer jeden a pol mesiaca.
viac
08.11.2021
Mesto opäť získalo futbalové ihrisko s umelou trávou
Mesto Dolný Kubín opäť získalo futbalové ihrisko s umelou trávou. Podľa Martina Buznu z dolnokubínskej radnice zaplatilo súkromnej spoločnosti za ihrisko s oplotením, šatňami, tribúnou, striedačkami, osvetlením a ostatným príslušenstvom viac ako 520-tis. eur.
viac
15.08.2022
Dolný Kubín získal za štyri roky 1,5 milióna eur z externých zdrojov
Mesto Dolný Kubín získalo v uplynulých štyroch rokoch 1,5 milióna eur z externých zdrojov. Takmer polovica, 728 000 eur, boli prostriedky zo zdrojov Európskej únie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %