Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
16.11.2021 01:35

Mesto chce znížiť energetickú náročnosť MsÚ i ZUŠ


Budova mestského úradu vo Vranove nad Topľou.


Samospráva mesta Vranov nad Topľou by chcela znížiť energetickú náročnosť budov mestského úradu (MsÚ) a základnej umeleckej školy (ZUŠ).


Jej zámer uchádzať sa o dotácie na tieto investičné akcie v rámci aktuálnej výzvy Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry odobrili mestskí poslanci na svojom poslednom zasadnutí. Súhlasili tiež s úmyslom mesta zvýšiť štandardy mestského centra kultúry (MCK) a zmodernizovať vybavenie mestského domu kultúry (MsDK).

V prípade úspechu by obsahom stavebných prác na budove MsÚ malo byť okrem jej celkového zateplenia, výmeny všetkých okien, dverí a svietidiel za energeticky úspornejšie aj modernizácia sústavy vykurovania a prípravy teplej vody, a tiež osadenie rekuperačnej jednotky vo veľkej zasadačke. Predpokladané finančné náklady na projekt majú predstavovať takmer 848 000 eur, poslanci odobrili jeho spolufinancovanie minimálne sumou prevyšujúcou 42 000 eur.

Práce na budove ZUŠ majú byť zamerané na obnovu vonkajších konštrukcií vytvárajúcich jej teplo-výmenný obal. "Súčasťou projektu je riešenie výmeny vzduchu rekuperáciou, nový systém vykurovania pomocou plynového tepelného čerpadla, taktiež sa zrealizujú stavebné úpravy strojovne a úprava vstupu do budovy s novou bezbariérovou rampou za budovou od existujúceho parkoviska," uvádza tiež dôvodová správa k schválenému materiálu. Samospráva predpokladá, že na zrealizovanie projektu bude potrebná suma viac ako 573 000 eur, spolufinancovanie má predstavovať takmer 29 000 eur.

O finančnú podporu ďalších dvoch investičných zámerov sa bude mesto uchádzať vo výzvach ministerstva kultúry. S príspevkom vo výške 200.000 eur by chcela samospráva zvýšiť štandard v MCK tak, aby sa vytvorili "vhodné podmienky pre prípady potreby aplikácie protipandemických opatrení", o dotáciu v rovnakej výške sa uchádza za účelom doplnenia technického vybavenia MsDK o videopanely. "Vďaka tejto investícii v multifunkčnej sále domu kultúry vznikne moderné pódiové technologické vybavenie slúžiace pre všetky druhy umenia na vysokej technickej a umeleckej úrovni pre náročného umelca aj diváka," informoval v materiáli riaditeľ inštitúcie Peter Novák s tým, že časť dotácie by mala smerovať i do zakúpenia dezinfekčných turniketov so zabudovanou termokamerou, dezinfekciou rúk a čítačkou COVID passov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2016
Mesto vyplatí v tomto roku svojim nájomníkom takmer 91 000 eur
Vranov nad Topľou vyplatí v tomto roku svojim nájomníkom na preplatkoch spolu takmer 91 000 eur.
viac
15.12.2017
Pri projekte separovaného zberu obvinili niekoľko osôb
Policajný vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči vranovskému primátorovi Jánovi R. a ďalším trom osobám za zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v súbehu s obzvlášť závažným zločinom subvenčného podvodu. Ďalšie dve osoby obvinil za účastníctvo vo forme pomoci.
viac
14.05.2021
Projekt výstavby mestských bytových domov je v ďalšej etape
Projekt výstavby troch mestských bytových domov na Kalinčiakovej ulici v meste Vranov nad Topľou je v novej etape.
viac
09.08.2021
Environmentálnym záťažiam v regiónoch pomôžu nové eurofondy
Na environmentálne záťaže pôjde z nových eurofondov 294 miliónov eur. S predstaviteľmi samospráv v okresoch Michalovce, Humenné a Vranov nad Topľou o tom hovorila vicepremiérka. Ako pri riešení týchto problémov môžu pomôcť eurofondy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %