Nitra - ilustračná snímka
Nový akvapark, o ktorom sa v Nitre diskutuje už dlhé roky, sa napokon stavať nebude. Nezrealizuje sa ani prestavba súčasného letného kúpaliska na rekreačné zariadenie s celoročnou prevádzkou. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom marcovom rokovaní.
Zastupiteľstvo malo rozhodnúť o tom, či prestavbu letného kúpaliska na Sihoti podľa vypracovaných ideových zámerov vykoná mesto vlastnými silami, formou verejno-súkromného partnerstva, alebo od realizácie upustí. Mestský parlament napokon odsúhlasil návrh poslanca Jána Grešša.
Ten navrhol, aby magistrát namiesto takmer 15-miliónovej investície pripravil podklady na modernizáciu existujúcich rekreačných zariadení a hľadal lokalitu na výstavbu novej mestskej plaveckej haly. „Postaviť akvapark formou mestskej investície na mieste súčasného kúpaliska, ktoré je na pozemkoch, ktoré nevlastníme, sa mi zdá byť úplne nereálne. Myslím, že by sme sa mali sústrediť na náš majetok, ktorý máme, ktorý je využívaný, ktorý je v obľube, ale je možno trošku zastaraný. Mali by sme doňho zainvestovať tie peniaze, o ktorých hovoríme a rozmýšľať, ako rozšíriť možnosti plávania v meste, ale celoročného, nie len v lete,“ skonštatoval Greššo.
Podľa jeho schváleného návrhu má odbor investičnej výstavby pripraviť revitalizáciu Mestského kúpeľa v Nitre. „S cieľom modernizácie bazénovej a technologickej časti a s prípadným rozšírením bazénového priestoru aj o detské bazénové prvky. Má tiež spracovať projektovú prípravu pre modernizáciu letného kúpaliska na Sihoti s cieľom modernizácie bazénovej a technologickej časti a ostatných exteriérových a interiérových priestorov kúpaliska, vrátane návrhu na realizáciu s možnosťou etapizácie,“ konštatuje sa v uznesení mestského zastupiteľstva. Okrem toho má mesto nájsť aj vhodnú lokalitu, v ktorej by bolo možné postaviť novú plaveckú halu.
O výstavbe akvaparku či rekreačného zariadenia s celoročnou prevádzkou na mieste súčasného letného kúpaliska na Sihoti sa v Nitre hovorí už dlho. Podľa pôvodných plánov sa mal projekt realizovať pomocou verejno-súkromného partnerstva. „Dokonca sme už mali aj konkrétneho partnera. Objavili sa však pochybnosti a možné problémy pri ošetrení majetkových a finančných vzťahov. Vtedy sa schválila alternatíva, že pôjdeme cestou vlastnej investičnej akcie,“ vysvetlil prednosta mestského úradu Igor Kršiak.
Ako pripomenul, náklady na komplexnú prestavbu kúpaliska sú pomerne vysoké a mesto ich k dispozícii nemá. „Vzhľadom na to, že máme záujem investovať aj do iných akcií, z hľadiska dlhovej služby mesta nie je takáto investícia reálna,“ dodal Kršiak.