Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
21.05.2022 05:10

Mestá Stropkov a Svidník sa pripájajú k štrajkovej pohotovosti


ZMOS - logo


Mestá Stropkov a Svidník sa pripájajú k štrajkovej pohotovosti, ku ktorej ich vyzvalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ide o reakciu na vládne návrhy, ktoré výrazne zasiahnu do rozpočtov samospráv, ale aj na dlhodobý prístup štátu voči mestám a obciam.


Stropkov tak urobí neskôr z dôvodu nedeľňajšieho (22. 5.) slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva spojeného s oceňovaním osobností a kolektívov.       

"Slávnosť by sme neradi narušili prípadným štrajkom a s tým spojenými prejavmi nespokojnosti. Mesto sa k ostatným samosprávam pridá od pondelka (23. 5.) a štrajková pohotovosť bude oficiálne prezentovaná na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva," uviedol pre TASR primátor Stropkova Ondrej Brendza. Ako povedal, navrhované legislatívne zmeny spôsobia podľa hrubého odhadu mestu výpadok až milión eur.       

"Nezodpovedné rozhodnutia predstaviteľov štátu nechceme prenášať na občanov v podobe zvyšovania daní či poplatkov. V prípade, že dôjde k citeľnému zníženiu príjmov samosprávy, pristúpime k úsporným opatreniam v rámci investícií i ďalších výdavkov. Verím, že zvíťazí zdravý rozum a samospráva a štát nájdu spoločnú reč aj v týchto neľahkých časoch," povedal Brendza.       

Na argument rezortu financií, že príjmy samospráv sa zvýšili a v odôvodnených prípadoch im sľubuje kompenzačné opatrenia Brendza reagoval, že tak, ako sa zvýšili príjmy samospráv, zvyšujú sa aj príjmy štátneho rozpočtu. "Za mesto Stropkov môžem povedať, že našou zodpovednou rozpočtovou politikou si vytvárame rezervy a plánujeme strategické investície do rozvoja mesta. Rovnako tak nimi vykrývame narastajúce výdavky na chod samosprávy a realizáciu projektov spôsobené rastúcou infláciou," skonštatoval Brendza.       

Mesto Svidník reaguje na vládny návrh, ktorý podľa neho výrazne zasiahne do rozpočtu každej samosprávy, ale aj na dlhodobý prístup štátu k mestám a obciam a vstupuje rovnako do štrajkovej pohotovosti. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa mesta Kristína Tchirová, postupne budú medializovať sociálno-ekonomické dosahy na ich samosprávu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.05.2022
ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti, vyzvalo k tomu i členské mestá a obce
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstupuje vo štvrtok (19. 5.) do štrajkovej pohotovosti. K takémuto kroku vyzvalo svoje členské mestá a obce. Reaguje tak na návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam.
viac
21.05.2022
Hriňová po výzve ZMOS vstúpila do štrajkovej pohotovosti
Mesto Hriňová v Detvianskom okrese sa pripojilo k Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS) a vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. V piatok to potvrdil primátor mesta Stanislav Horník.
viac
24.05.2022
Obce regiónu Jaslovské Bohunice sa pridali k štrajkovej pohotovosti
Obce a mestá, združené v Združení miest a obcí (ZMO) región JE Jaslovské Bohunice, podporujú vyhlásenú štrajkovú pohotovosť a aktivity Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na protest proti návrhom na zníženie daňových príjmov mestám a obciam z dielne rezortu financií.
viac
04.06.2022
Samosprávne kraje sú pripravené pripojiť sa k štrajkovej pohotovosti ZMOS
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger a ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák sa zúčastnili na zasadnutí Združenia samosprávnych krajov (SK8) v Kremnici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %