Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
21.05.2022 04:30

Hriňová po výzve ZMOS vstúpila do štrajkovej pohotovosti


Hriňová - ilustračná snímka


Mesto Hriňová v Detvianskom okrese sa pripojilo k Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS) a vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. V piatok to potvrdil primátor mesta Stanislav Horník.


Ide o reakciu na vládne návrhy, ktoré výrazne zasiahnu do rozpočtov miest a obcí, ale aj na dlhodobý prístup štátu voči mestám a obciam. Podľa primátora komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy obmedzujú na nevyhnutnú mieru. Doplnil, že je to so zreteľom na agendu, ktorá je dôležitá na výkon samosprávnych kompetencií a povinností. Patrí sem tiež tá, ktorá je dôležitá pre riešenie základných životných situácií pre obyvateľov. "Znamená to, že nereagujeme na dotazníky, prieskumy, dupľovaný zber dát a informácií, ktoré majú štátne orgány k dispozícii," zdôraznil.       

"Prenesené kompetencie, ktoré si od samosprávy objednáva štát, zabezpečujeme, kým vystačí finančné krytie zo strany štátu," konštatoval. Ako dodal, dlhú dobu sme podľa neho svedkami porušovania princípov a hodnôt Európskej charty miestnej samosprávy. "Vláda a parlament prijímajú opatrenia, ktoré idú na úkor existenčných potrieb miest a obcí a ich obyvateľov," vyhlásil.       

Pripomenul tiež, že ak sa do 30. júna tohto roka nezmení prístup k samospráve, mesto je pripravené prejsť zo štrajkovej pohotovosti do ostrého štrajku.       

ZMOS od štvrtka (19. 5.) vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom sú aktuálne návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam. K výzve sa pridalo aj Združenie samosprávnych krajov SK8. K avizovanému štrajku sa plánuje pridať tiež Únia miest Slovenska.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.05.2022
Mestá Stropkov a Svidník sa pripájajú k štrajkovej pohotovosti
Mestá Stropkov a Svidník sa pripájajú k štrajkovej pohotovosti, ku ktorej ich vyzvalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ide o reakciu na vládne návrhy, ktoré výrazne zasiahnu do rozpočtov samospráv, ale aj na dlhodobý prístup štátu voči mestám a obciam.
viac
24.05.2022
KSK podporuje aktivity ZMOS-u, do štrajku sa však priamo nezapája
Košický samosprávny kraj (KSK) podporuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v jeho aktivitách v súvislosti so štrajkovou pohotovosťou, do štrajku sa však priamo nezapája. O téme plánuje rokovať na stretnutí Združenia samosprávnych krajov SK 8. Uviedla to hovorkyňa KSK Anna Terezková.
viac
27.05.2022
P. Halabrín: Samosprávy sú riešiteľom 90 percent úloh v prospech ľudí a rodín
Mesto Myjava sa pripojilo k štrajkovej pohotovosti Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sú riešiteľom a garantom 90 percent úloh a práve v prospech ľudí a rodín. Uviedol to primátor Myjavy Pavel Halabrín.
viac
04.06.2022
Samosprávne kraje sú pripravené pripojiť sa k štrajkovej pohotovosti ZMOS
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger a ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák sa zúčastnili na zasadnutí Združenia samosprávnych krajov (SK8) v Kremnici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %