Štvrtok 04.06.2020
Dnes má meniny 
Lenka
°C
01.03.2019 04:05

Malá Lehota: Pod Pohronským Inovcom sa začali Gajdošské fašiangy


Ilustračná snímka, zdroj: Slovakia travel


Otvorením výstavy detských prác sa vo štvrtok v obciach ležiacich na úpätiach Pohronského Inovca začali Gajdošské fašiangy. V poradí 32. ročník tohto medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošskej hudby potrvá v obciach Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany do nedele (3. 3.).


Tradičnú fašiangovú obchôdzku obcou s gajdošmi, výchovný koncert Gajduj gajdoško, jarmok, ale aj seminár o rôznych typoch gájd ponúkol piatkový (1. 3.) program, ktorý sa odohrával v Malej Lehote. Jeho vyvrcholením je galakoncert Pocta gajdošom, našim predkom v miestnom kultúrnom dome.       

V sobotu (2. 3.) bude veselo aj v susednej Veľkej Lehote. Okrem jarmočného gajdovania je naplánované aj zasadnutie cechovej rady gajdošov či prijímanie nových učňov do Cechu slovenských gajdošov, pripravené sú skúšky tovarišov a majstrov. Stretnutie popoludní zavŕši hlavný program Gajduj gajdoš.       

V Jedľových Kostoľanoch odhalia v sobotu pamätnú tabuľu gajdošovi Jánovi Ferovovi. Ako informujú organizátori podujatia, počas hlavného programu Chodí gajdoš po dedine udelí Jedľovým Kostoľanom Cech slovenských gajdošov titul gajdošská obec.       

V nedeľu sa vo všetkých obciach bude konať slávnostná svätá omša za nositeľov tradícií.       

Gajdošskú kultúru, ktorá je pre región Pohronského Inovca charakteristická, predstavuje aj aktuálna výstava s názvom Desatoro o gajdách, ktorú môžu v týchto dňoch vidieť návštevníci Pohronského múzea v Novej Bani.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.07.2016
Veľká Lehota na Stretnutí Lehôt a Lhot 2016
Občania a rodáci z Veľkej Lehoty sa aj tento rok zúčastnili 36. stretnutia Lehôt a Lhot, ktoré sa konalo od 30. 6. do 3. 7.2016 v Ostrožskej Lhotě v Zlínskom kraji, okres Uherské Hradiště.
viac
16.05.2019
Obec kúpila gajdy, chce si vychovať mladých gajdošov
Vo Veľkej Lehote v okrese Žarnovica, ktorá sa pýši gajdošskou tradíciou, sa rozhodli otvoriť pre miestne deti netradičný krúžok. Obec zakúpila gajdy, chce si totiž vychovať mladých hudobníkov, ktorí budú v hre na tomto hudobnom nástroji pokračovať.
viac
03.06.2019
Detský festival Pod Inovcom láka aj folkloristov z iných regiónov
Amfiteáter vo Veľkej Lehote (okres Žarnovica) bude v nedeľu 9. júna dejiskom 26. ročníka detského folklórneho festivalu Pod Inovcom.
viac
17.06.2019
Obec je oficiálne prvou gajdošskou obcou v Nitrianskom kraji
Obec Jedľové Kostoľany v okrese Zlaté Moravce sú oficiálne prvou gajdošskou obcou v Nitrianskom samosprávnom kraji. Ocenenie Gajdošská obec jej udelil Cech slovenských gajdošov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.92 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %