Ilustračná snímka.
Odborné diskusie pod gesciou ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva o premene národných parkov na životaschopné organizácie po vzore moderných parkov Európy pokračovali v Malej a Veľkej Fatre.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) pozorne počúva názory aktérov v regiónoch a vníma miestnych lesníkov a zamestnancov ako kľúčových partnerov pre úspešné zvládnutie reformy ochrany prírody. Primárnou ambíciou odborných rokovaní je vysvetliť, že každé územie je výnimočné. V rámci transformácií národných parkov je ministerstvo životného prostredia otvorené intenzívnym konzultáciám a dáva priestor pre diskusie s verejnosťou, samosprávami aj lesníkmi. K tomu cieľu majú dopomôcť aj neštátni majitelia lesov a práve tí sú nevyhnutým partnerom pri nastavení presných podmienok transformácie národných parkov s územiami, kde neštátni vlastníci lesov majú svoje pozemky.
Regióny navštevujú hneď dve ministerstvá a poslanci zároveň – Ministerstvo životného prostredia SR s Ministerstvom pôdohospodárstva SR. Do debaty v NP Malá Fatra sa zapojili starostovia obcí, zástupcovia Lesov SR a neštátni vlastníci lesných pozemkov.
Pomocou reformy ochrany prírody sa Slovensko dostane na štandardnú európsku úroveň.
Treba zdôrazniť, že MŽP SR odmieta dezinformácie, že sa plánuje vyvlastňovanie pozemkov v súkromnom vlastníctve. Práve naopak, neštátnym vlastníkom bude zachovávané právo podieľať sa na rozhodovacom procese.
MŽP si od reformy národných parkov sľubuje adresnejšie a masívnejšie investície do prírode blízkych foriem obhospodarovania slovenských lesov. Dôležitou časťou transformácie národných parkov je aj nakladanie so samotným drevom, ktoré bude vykonávané prírode blízkym spôsobom.
Ministerstvo životného prostredia nesúhlasí s myšlienkou, aby národné parky boli zdrojom lacného dreva a plánuje postupný útlm ťažby. Zároveň opäť ubezpečili lesníkov, že proces ráta s plnou zamestnanosťou všetkých dotknutých zamestnancov štátneho lesníctva. Transformácia NP zabezpečí komplexný rozvoj regiónov z čoho bude profitovať hlavne mäkký turizmus.
Hlavný zámerom prevodu správy štátu majetku lesných pozemkov MPRV na MŽP je zachovať a postupne obnoviť prirodzené ekosystémy. Novela zákona o ochrane prírody a krajiny má zabezpečiť nerušený proces biodiverzity na územiach Slovenska, kde je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti s možnou účinnosťou od 1. januára 2022.