Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
28.03.2022 12:35

Lepšie separovanie umožní udržať poplatky za odpad


Ilustračná snímka: (tasr).


Mestu Sereď vďaka vlaňajším dobrým výsledkom v triedení odpadu vznikla v rozpočte finančná rezerva 15 000 eur. Tú by chcelo mesto zohľadniť aj v budúcoročnom poplatku za odpad.


Uviedla to vedúca oddelenia životného prostredia mesta Zuzana Vohláriková. V roku 2021 vyseparovali v meste 46,4 percenta odpadu, čo je oproti predchádzajúcemu roku viac takmer o 10 percent.

Radnici sa pravdepodobne na základe toho podarí poplatky za odpad udržať. „Úspechom bude aj nezvyšovanie poplatku, ten máme v rovnakej sadzbe dva roky za sebou. Ušetrené finančné prostriedky budú okrem toho využité na odstraňovanie opakovane vznikajúcich čiernych skládok alebo na náklady spojené so zberom ostatných druhov odpadov,“ povedala Vohláriková. Závažným činiteľom pri cenotvorbe za likvidáciu odpadov sú podľa jej vyjadrenia zvyšujúce sa ceny vo všeobecnosti a tiež kvalita spolupráce s dodávateľmi služieb, cena logistiky alebo aj ďalšie možné zmeny v legislatíve.

Sereď v roku 2021 podľa miery vytriedenia platila 22 eur za tonu odpadu a zmluvné poplatky. V roku 2022 budú obyvatelia mesta Sereď platiť 18 eur za tonu plus zmluvné poplatky. "V priebehu minulého roka sme v meste aktívne komunikovali tému odpadov. Vysvetľovali sme potrebu ich triedenia, lepšieho hospodárenia s nimi v domácnosti, vytvorili sme manuál na správne ukladanie všetkých druhov odpadov v rámci nášho mesta, prinášali sme tipy, ako znižovať tvorbu odpadov vo všeobecnosti, do kampane sme pripojili aj mestských poslancov, ktorí prispeli svojimi vlastnými radami a príkladmi dobrej praxe. Téma odpadov citeľne rezonovala vo všetkých lokálnych médiách. Vylepšiť našu mieru separovania sa nakoniec podarilo, a to vďaka pochopeniu zo strany našich občanov," zhrnula hovorkyňa mestského úradu Zuzana Slahučková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.10.2017
Školské nádoby na triedený zber si žiaci môžu zhotoviť aj sami
„Ak si deti vlastnými rukami vyrobia a pomaľujú nádoby na triedený zber, obyčajne k nim majú lepší vzťah ako k štandardným plastovým košom,“ hovorí o svojich skúsenostiach so školákmi známy environmentalista Ing. Miloš Veverka. „Okrem iného ich napríklad nepoškodzujú.“
viac
19.12.2019
Nie každá obec musí zvyšovať poplatok za komunálny odpad
Dnes mnohé obce a mestá zvyšujú poplatky za odpad. Iné nie. Aké výšky poplatkov stanovili svojim občanom v dlhodobo cielene triediacich samosprávach Žiaru nad Hronom a Slaskej?
viac
19.06.2020
Porastú ceny za odvoz odpadov? Riešením je dôsledné separovanie
Mestá a obce budú pravdepodobne od budúceho roka opäť zvyšovať ceny za odvoz komunálneho odpadu. Samosprávy pritom majú možnosť, ako poplatky nezvyšovať – stačí začať dôkladne separovať odpad, ktorý končí v smetných nádobách.
viac
14.08.2021
Samosprávam klesá odpad s automatizovaným množstvovým zberom
Slovenským skládkam sa darí napriek zvyšovaniu poplatkov. V roku 2020 išlo na skládky 48,4 % komunálneho odpadu. Jednou z príčin je stále triedenie odpadu. Mestá a obce hľadajú riešenia ako eliminovať množstvo odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %