Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
14.01.2022 08:35

Kysucké múzeum obnovuje parný rušeň Malá Maďarka


Ilustračná snímka: (tasr).


Kysucké múzeum v Čadci obnovuje parný rušeň Malá Maďarka, ktorý vyrobila Fabrika na výrobu lokomotív MÁV v Budapešti v roku 1909. Podľa hovorkyne múzea Miroslavy Jančulovej získali na obnovu dotáciu 25 000 eur z programu Ministerstva kultúry (MK) SR Obnovme si svoj dom.


Doplnila, že Malá Maďarka patrí medzi najstaršie úzkorozchodné parné lokomotívy na Slovensku. "Hoci premávala na Čiernohronskej lesnej železnici, v roku 1975 ju za cenu šrotu odkúpilo Kysucké múzeum so zámerom funkčného využitia. Po dôkladnej oprave vo Švermových železiarňach v Podbrezovej ju v roku 1977 previezli na Historickú lesnú úvraťovú železnicu vo Vychylovke a prvý raz rozkúrili v roku 1978. V roku 2003 vyhlásili rušeň za národnú kultúrnu pamiatku. Prevádzku zabezpečoval až do roku 2016," uviedla Jančulová.

Kysuckí múzejníci začali po získaní dotácie prvú etapu reštaurovania rušňa. "Počas uplynulého roku sa podarilo opraviť a reštaurovať pravý blok parného valca. Náročný technologický proces vykonali experti v súlade s vydaným rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Žiline," dodala hovorkyňa múzea.

Múzeum podalo cez dotačný systém MK SR na rok 2022 ďalší projekt, ktorý by umožnil dokončenie prvej etapy komplexného reštaurovania. "Plánujeme aj druhú etapu, ktorá bude zameraná na opravu kotla, zákonitú armatúru, obalové plechy, pieskovanie, kompletizáciu rušňa, náter a následné sprevádzkovanie," priblížila Jančulová.

Cieľom Kysuckého múzea je, aby sa rušeň čím skôr zaradil do cestovného poriadku Historickej lesnej úvraťovej železnice. "A mohol opäť stáť na čele súpravy výletných vagónov prepravujúcich návštevníkov dolinou Chmúra," uzavrela hovorkyňa múzea.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na Kežmarskom hrade prebieha najväčšia rekonštrukcia za posledných 30 rokov
Na Kežmarskom hrade sa okrem letnej turistickej sezóny začali aj rozsiahle rekonštrukčné práce, ktoré sú najväčšie za posledných 30 rokov. Hneď na ich začiatku robotníci narazili na dieru pri obrannom múre, ktorú bude potrebné stabilizovať.
viac
02.03.2017
Eurofondy oživia ďalšiu časť bohatej histórie župy
V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
07.01.2022
Hrad sa chystá na obnovu i stretnutie potomkov majiteľov
V júni tohto roku chcú na Ľubovnianskom hrade začať so záchranou a rekonštrukciou severovýchodnej hradby a tretieho nádvoria. Riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík zároveň potvrdil, že na jar sa chystajú skontrolovať všetky obvodové hradby a murivo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %