Ilustračná snímka
Podľa vedeckého časopisu Green Chemistry ponúkajú kanadskí výskumníci svetu technológiu rozloženia vyradených pneumatík až na základné prvky. Zrozumiteľnejšie: takto získaný „materiál“ bude možné znova použiť ako plnohodnotnú surovinu!
Problémom v súčasnosti opotrebovaných pneumatík je, že končia buď na skládkach prípadne sa spália (čo nie je o nič lepším ekologickým riešením), alebo sa v lepšom a obmedzenom objeme mierne „spracované“ využívajú ako palivo v cementárskom priemysle, do výplní v asfalte či ako surovina na výrobu gumového granulátu do umelých športových trávnikov a niektorých výrobkov z recyklovanej gumy.
Už nie iba výrobok na jedno použitie
Fakt, že konkurencieschopné pneumatiky musia byť čo najdlhšie odolné a pevné na cestách, je dôvodom, pre ktorý bolo ťažké ich rozložiť a následne recyklovať. Z pohľadu obnoviteľnosti zdrojov preto až do zverejnenia výskumu chemikov z kanadskej McMaster University platilo, že zatiaľ sú pneumatiky v podstate iba výrobkami na jedno použitie. Vrátane aj v minulom roku vyrobenými a predanými 3 miliardami kusov.
Guma zmenená na tekutinu
Pre laikov je najzrozumiteľnejším zjednodušeným vysvetlením prínos vedcov v tom, že sa podarilo „rozbiť“ gumenú pneumatiku na tekutinu. Alebo rozstrihnúť väzbu medzi dvomi molekulami síry pomyselnými nožnicami, čo vytvorilo predpoklad, že z tekutiny možno odstraňovať všetko nepotrebné (napríklad kovy a katalyzátory). Následnou, podľa odborníkov, sa stal reálnym cieľ v tomto procese získať rovnaké zložky, ktoré sa používajú pri výrobe súčasných pneumatík.
Jednoznačné plus – trvalá udržateľnosť
Aj keď tento spôsob „znovuzískavania“ plnohodnotných zložiek na výrobu pneumatík sa zatiaľ nezdá byť rovnako „lacný“ ako výroba pneumatík z dnes tradičných zdrojov, rozhodne sa zaraďuje do kategórie tých, ktoré environmentalisti charakterizujú ako kategóriu trvalo udržateľných.