Utorok 26.11.2024
Dnes má meniny 
Kornel
°C
30.01.2020 09:40

Kanadskí vedci objavili kľúč k recyklácii opotrebovaných pneumatík


Ilustračná snímka


Podľa vedeckého časopisu Green Chemistry ponúkajú kanadskí výskumníci svetu technológiu rozloženia vyradených pneumatík až na základné prvky. Zrozumiteľnejšie: takto získaný „materiál“ bude možné znova použiť ako plnohodnotnú surovinu!


Problémom v súčasnosti opotrebovaných pneumatík je, že končia buď na skládkach prípadne sa spália (čo nie je o nič lepším ekologickým riešením), alebo sa v lepšom a obmedzenom objeme mierne „spracované“ využívajú ako palivo v cementárskom priemysle, do výplní v asfalte či ako surovina na výrobu gumového granulátu do umelých športových trávnikov a niektorých výrobkov z recyklovanej gumy.

Už nie iba výrobok na jedno použitie

Fakt, že konkurencieschopné pneumatiky musia byť čo najdlhšie odolné a pevné na cestách, je dôvodom, pre ktorý bolo ťažké ich rozložiť a následne recyklovať. Z pohľadu obnoviteľnosti zdrojov preto až do zverejnenia výskumu chemikov z kanadskej McMaster University platilo, že zatiaľ sú pneumatiky v podstate iba výrobkami na jedno použitie. Vrátane aj v minulom roku vyrobenými a predanými 3 miliardami kusov.

Guma zmenená na tekutinu

Pre laikov je najzrozumiteľnejším zjednodušeným vysvetlením prínos vedcov v tom, že sa podarilo „rozbiť“ gumenú pneumatiku na tekutinu. Alebo rozstrihnúť väzbu medzi dvomi molekulami síry pomyselnými nožnicami, čo vytvorilo predpoklad, že z tekutiny možno odstraňovať všetko nepotrebné (napríklad kovy a katalyzátory). Následnou, podľa odborníkov, sa stal reálnym cieľ v tomto procese získať rovnaké zložky, ktoré sa používajú pri výrobe súčasných pneumatík.

Jednoznačné plus – trvalá udržateľnosť

Aj keď tento spôsob „znovuzískavania“ plnohodnotných zložiek na výrobu pneumatík sa zatiaľ nezdá byť rovnako „lacný“ ako výroba pneumatík z dnes tradičných zdrojov, rozhodne sa zaraďuje do kategórie tých, ktoré environmentalisti charakterizujú ako kategóriu trvalo udržateľných.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.09.2016
Solárne elektrárne – budúce environmentálne záťaže
Už vám napadlo, čo bude so solárnymi panelmi po tom, čo skončí obdobie finančnej podpory obnoviteľných zdrojov energie? Zostane nám na poliach a stráňach veľká kopa šrotu? Kto sa postará o likvidáciu fotovoltaických panelov? Myslel niekto na to?
viac
21.04.2022
Vedci oddelili CO2 od spracovávaných ťažko recyklovateľných plastov
Americkým vedcom sa podarilo zachytiť a  laboratórne oddeliť uhlík z nateraz ťažko spracovateľného plastového odpadu. Nasledujúce mesiace rozhodnú o šanciach a možnostiach tohto objavu v praxi.
viac
13.08.2024
Vedci objavili na západnom Slovensku nový invázny druh včely
Vedci objavili na západnom Slovensku nový invázny druh včely. Ide o čalúnnicu pochádzajúcu z Ázie. Do Európy sa dostala po prvýkrát v roku 2008 vo Francúzsku a odvtedy sa pomerne rýchlo šíri.
viac
30.08.2024
Mladí vedci sa počas hackathonu pozreli na recykláciu kompozitov
Leto sa väčšine ľudí spája s teplom, prázdninami, dovolenkami a oddychom. Mladí inovátori z Lifbee Academy to však majú trocha odlišné. Počas horúcich dní sa spoločne stretli na Letnom hackathone. Šesť tímov hľadalo riešenia a príklady dobrej praxe recyklácie kompozitných materiálov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %