Ilustračná snímka.
Americkým vedcom sa podarilo zachytiť a laboratórne oddeliť uhlík z nateraz ťažko spracovateľného plastového odpadu. Nasledujúce mesiace rozhodnú o šanciach a možnostiach tohto objavu v praxi.
Výskumníci z Rice University vyvinuli novú metódu chemickej premeny odpadového plastu - tzv. efektívny sorbent oxidu uhličitého pre priemyselné účely. Riešenie publikovali začiatkom apríla v odbornom časopise americkej chemickej spoločnosti ACS Nano.
Základom je zahrievanie plastového odpadu
Vedci informovali, že zahrievaním plastového odpadu s octanom draselným vznikajú častice s pórmi (čosi ako pena), merané v nanometroch. Práve oni zachytávajú alebo viažu na seba molekuly oxidu uhličitého a počas týchto procesov dochádza k odstráneniu CO2 zo spalín.
Medzi viacerými možnosťami pri praktickom využití takejto cesty spomenuli autori aj napríklad „umiestnenie do komínov elektrární, čo by umožnilo zachytávať obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý by sa za normálnych okolností rozplynul v atmosfére“. Teda aj ohľadne nateraz ťažko recyklovateľného plastu ukázali na možnosť ako sa ho zbaviť a pritom zachytiť emisie CO2.
Prínos oproti dnešku
Základnou výhodou oproti dnes používanému procesu pyrolýzy (spaľovania alebo energetického zhodnocovania zmiešaného plastového odpadu) je podľa vedcov, že pri pyrolýze za prítomnosti octanu draselného dokážu vytvorené porézne častice (spomínané póry) pri izbovej teplote zadržať až takmer pätinu CO2 svojej hmotnosti. (Pri dnešnej pyrolýze plastových odpadov vzniká ako vedľajší produkt olej, plyn a vosk na báze uhlíka, pričom prvé dva majú z dnešného pohľadu následného spracovania takmer nulovú využiteľnosť - pozn. pš) A najmä od tohto očakávania neskôr vyčísľujú okrem, prirodzene, environmentálnych, aj niekoľkonásobne nižšie finančné náklady zachytávania oxidu uhličitého z bodových zdrojov spracovania.
Pohľad spoločnosti ENVI - PAK
Ako vníma myšlienku amerických vedcov najväčšia zo slovenských organizácií zodpovednosti výrobcov?
„Objavy, ktoré vedú k ochrane klímy, majú pre našu budúcnosť zásadný význam,“ konštatovala Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie spoločnosti ENVI – PAK.
„Naša spoločnosť podporuje aktivity, ktoré by mohli napomôcť k vyššej environmentálnej udržateľnosti a kvalite života ľudí. Snažíme sa o to aj všestrannou podporou vzdelávacieho programu mladých Lifbee Academy, ktorí robia výskum v oblasti vedy, IT, biznisu a dizajnu. Nádejní vedátori predstavujú revolučné nápady, z ktorých mnohé majú ambíciu získať patent a byť uvedené do praktického života“, doplnila Kretter aj ako jedna z mentorov spomínaného projektu.
P.S.
Budúcnosť ukáže, či a do akej miery sa metóde amerických vedcov podarí v praxi presadiť. (Samotný výskum podporilo americké ministerstvo energetiky aj saudskoarabské Aramco.)