Nedeľa 24.11.2024
Dnes má meniny 
Emília
°C
21.04.2022 04:15

Vedci oddelili CO2 od spracovávaných ťažko recyklovateľných plastov


Ilustračná snímka.


Americkým vedcom sa podarilo zachytiť a  laboratórne oddeliť uhlík z nateraz ťažko spracovateľného plastového odpadu. Nasledujúce mesiace rozhodnú o šanciach a možnostiach tohto objavu v praxi.


Výskumníci z Rice University vyvinuli novú metódu chemickej premeny odpadového plastu - tzv. efektívny sorbent oxidu uhličitého pre priemyselné účely. Riešenie publikovali začiatkom apríla v odbornom časopise americkej chemickej spoločnosti ACS Nano.

Základom je zahrievanie plastového odpadu

Vedci informovali, že zahrievaním plastového odpadu s octanom draselným vznikajú častice s pórmi (čosi ako pena), merané v nanometroch. Práve oni zachytávajú alebo viažu na seba molekuly oxidu uhličitého a počas týchto procesov dochádza k odstráneniu CO2 zo spalín.

Medzi viacerými možnosťami pri praktickom využití takejto cesty spomenuli autori aj napríklad „umiestnenie do komínov elektrární, čo by umožnilo zachytávať obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý by sa za normálnych okolností rozplynul v atmosfére“. Teda aj ohľadne nateraz ťažko recyklovateľného plastu ukázali na možnosť ako sa ho zbaviť a pritom zachytiť emisie CO2.

Prínos oproti dnešku

Základnou výhodou oproti dnes používanému procesu pyrolýzy (spaľovania alebo energetického zhodnocovania zmiešaného plastového odpadu) je podľa vedcov, že pri pyrolýze za prítomnosti octanu draselného dokážu vytvorené porézne častice (spomínané póry) pri izbovej teplote zadržať až takmer pätinu CO2 svojej hmotnosti. (Pri dnešnej pyrolýze plastových odpadov vzniká ako vedľajší produkt olej, plyn a vosk na báze uhlíka, pričom prvé dva majú z dnešného pohľadu následného spracovania takmer nulovú využiteľnosť - pozn. pš) A najmä od tohto očakávania neskôr vyčísľujú okrem, prirodzene, environmentálnych, aj niekoľkonásobne nižšie finančné náklady zachytávania oxidu uhličitého z bodových zdrojov spracovania.

Pohľad spoločnosti ENVI - PAK

Ako vníma myšlienku amerických vedcov najväčšia zo slovenských organizácií zodpovednosti výrobcov?

„Objavy, ktoré vedú k ochrane klímy, majú pre našu budúcnosť zásadný význam,“ konštatovala Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie spoločnosti ENVI – PAK.

„Naša spoločnosť podporuje aktivity, ktoré by mohli napomôcť k vyššej environmentálnej udržateľnosti a kvalite života ľudí. Snažíme sa o to aj všestrannou podporou vzdelávacieho programu mladých Lifbee Academy, ktorí robia výskum v oblasti vedy, IT, biznisu a dizajnu. Nádejní vedátori predstavujú revolučné nápady, z ktorých mnohé majú ambíciu získať patent a byť uvedené do praktického života“, doplnila Kretter aj ako jedna z mentorov spomínaného projektu.

P.S.

Budúcnosť ukáže, či a do akej miery sa metóde amerických vedcov podarí v praxi presadiť. (Samotný výskum podporilo americké ministerstvo energetiky aj saudskoarabské Aramco.)

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2022
Najväčšiu odpadovú položku v slovenských domácnostiach tvorí plast
Najväčšiu odpadovú položku v slovenských domácnostiach tvorí plast, napriek tomu ho mnoho ľudí nevie triediť. Vyplýva to z prieskumu Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak. OZV Envi-Pak v tejto súvislosti vyzvala na zodpovednejšie triedenie.
viac
13.07.2022
Popri zálohovaní neignorujme tradičné triedenie plastov a kovových obalov
PET fľaše sú najjednoduchšie či najľahšie recyklovateľné plasty. Plasty z PET materiálov však reprezentujú len približne 6 percent všetkých plastov na našom trhu. Čo toto percento z tohto pohľadu prezentuje?
viac
20.08.2022
Aj ohorky z cigariet sa dajú recyklovať. Nemusia ich miliardy končiť v prírode
Odhaduje sa, že iba jedna tretina ohorkov z cigariet je vyhodená do koša, zvyšok končí len tak pohodený či už v mestách okolo zastávok, budov, alebo v prírode. Na tom, že to nevyzerá vábne sa asi zhodneme všetci. Prečo teda nevyužiť aj tento, nie najvoňavejší odpad? A dá sa to vôbec?
viac
23.09.2022
Z Belgicka sa postupne stáva recyklačné centrum Európy
Stratégia triedenia robí z Belgicka šampióna v rámci Európy. Zároveň aj dobrý príklad či inšpiráciu pre ostatné krajiny, Slovensko nevynímajúc.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %