Ilustračná snímka: (Shutterstock).
Stratégia triedenia robí z Belgicka šampióna v rámci Európy. Zároveň aj dobrý príklad či inšpiráciu pre ostatné krajiny, Slovensko nevynímajúc.
Zavedený systém spoločného zberu PMD (plast, kov a VKM - viacvrstvové kombinované materiály) takmer všetkých druhov plastov prináša na trh asi 100 000 ton dodatočného materiálu a nové investície do miestnych spracovateľských kapacít.
Nová stratégia organizácie Fost Plus, zodpovednej za triedenie a recykláciu odpadov z obalov v Belgicku, dala obehovému hospodárstvu výrazný impulz. “Systém spoločného zberu PMD (plast, kov, VKM) takmer všetkých druhov plastov prináša na trh asi 100 000 ton dodatočného obalového materiálu a priťahuje investície do miestnych spracovateľských kapacít. S piatimi novými triediacimi centrami a piatimi novými recyklačnými závodmi sa Belgicko postupne prepracováva na pozíciu európskeho recyklačného centra,” uvádza medzinárodná nezisková aliancia EXPRA (Extended Producer Responsibility Alliance), ktorá zastrešuje významné systémy zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.
“Nová modrá taška”
Moderný systém triedenia plastového odpadu New Blue Bag (nová modrá taška) zavádzali v Belgicku postupne od roku 2019. “Belgičanom umožňuje prístup k rozsiahlemu zberu PMD s jednotným scenárom zberu v celej krajine. To zaisťuje, že zloženie a kvalita materiálov sú všade rovnaké, čo umožňuje efektívnejšie procesy v triediacich centrách a uľahčuje komunikáciu o pravidlách triedenia,” vysvetľuje EXPRA.
Štyri nové recyklačné centrá
Spoločnosť Fost Plus vydala v roku 2019 prvé žiadosti o cenové ponuky pre päť nových triediacich stredísk, ktoré budú počas nasledujúcich deviatich rokov triediť obaly z New Blue Bag. High-tech triediace centrá dokážu úhľadne oddeliť všetky tieto plastové obaly podľa typu. Dnes sú už štyri z piatich centier plne funkčné. “Výstavba posledného triediaceho centra Sitel v Liège, ktoré bude funkčné do konca roka 2022, sa začala v novembri minulého roka. Približne 90 % obalov, vyzbieraných prostredníctvom New Blue Bag, sa už spracováva v nových triediacich centrách,” uvádza aliancia. “Triediace centrá tak vrátane bubnových sít, veterných meničov a infračervených kamier, vytriedia obaly PMD do 14 homogénnych frakcií pripravených na ďalšiu recykláciu,” spresnila EXPRA.
Recykluje sa nielen na belgickom území
Vyzbierané obaly sa recyklujú primárne v Belgicku, prípadne v susedných krajinách (Nemecko, Francúzsko, Holandsko). Pri plastových obaloch bol však podľa aliancie podiel recyklácie na belgickom území pomerne obmedzený. Zatiaľ čo v roku 2020 sa tam recyklovalo len 9 % plastových obalov, v nasledujúcich rokoch by sa to s plánovanými projektmi malo zvýšiť na viac ako 75 %.
Slovensko je v recyklácii plastov nad priemerom EÚ
Slovensko patrí v rámci krajín Únie ku krajinám, ktorým sa v recyklácii plastových obalov darí veľmi dobre. Podľa údajov Eurostatu z roku 2019 sme recyklovali 53 % plastových obalov. V súvislosti s hlavnými cieľmi odpadového hospodárstva sa Slovensko zameriava na opätovné použitie, podporu triedenia odpadu pri zdroji a recykláciu, lepšie využívanie bioplastov a tiež zavedenie povinnosti triediť textilný odpad (od roku 2025). Okrem toho sa zameriava na lepšiu recykláciu biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov (BRKO), ktoré tvoria až 46 % zmesového komunálneho odpadu končiaceho na skládkach. “Okrem predchádzania samotného vzniku odpadu je dôležité správne naložiť s tým, ktorý sme vytvorili. Neodmysliteľnou súčasťou systému je dôkladné vytriedenie jednotlivých zložiek, aby sa v čo najväčšej miere vrátili naspäť do obehu a mohli byť zrecyklované alebo prípadne energeticky zhodnotené,” uviedla Katarína Kretter, riaditeľka oddelenia komunikácie OZV ENVI - PAK, jednej zo zakladajúcich členov EXPRA.