Štvrtok 20.02.2020
Dnes má meniny 
Lívia
°C
22.08.2019 10:10

Horehronská metropola bude krajšia a zelenšia aj vďaka eurofondom


Ilustračná snímka (tasr)


V centre horehronskej metropoly Brezno pribúdajú záhony, ktoré majú plniť nielen estetickú, ale predovšetkým izolačnú a termoregulačnú funkciu. Mesto v týchto dňoch pristúpilo k realizácii projektu regenerácie zelene. Informoval o tom v pondelok brezniansky magistrát.


"Na tento projekt sa nám podarilo získať 160.000 eur z eurofondov s päťpercentnou spoluúčasťou z našej strany. Verím, že už po lete budeme môcť prechádzať opäť jednou z krajších ulíc v meste," konštatoval primátor Brezna Tomáš Abel. Okrem izolačnej zelene postupne pribudnú prvky drobnej architektúry, ako lavičky, stoličky či odpadkové koše.

Mnohé samosprávy siahajú po riešeniach, ktoré majú zmierniť dosahy globálneho otepľovania a zlepšiť mikroklimatické podmienky na život ich obyvateľov a návštevníkov. V Brezne má k tomu prispieť projekt Regenerácia obytnej zelene na Ulici Fraňa Kráľa, ktorý umožní obnovu, ošetrenie a ochranu už jestvujúcej zelene, výsadbu novej, a tým aplikovanie opatrení na zníženie prašnosti i hluku na frekventovanej ulici.       

Ide o pilotný projekt, ale podľa slov primátora rozhodne nie o posledný v tomto roku. "Máme ich spracovaných viacero, v rámci regenerácie vnútroblokov nás čakajú ďalšie štyri projekty v Margitinom parku, na uliciach 9. mája, Malinovského a ŠLN. Veríme, že ich realizácia urobí naše mesto opäť krajším," dodal primátor.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
V Brezne slávnostne otvorili zrekonštruovanú synagógu
Breznianska synagóga, ktorá je jedinou sakrálnou židovskou stavbou na Horehroní, sa po 70 rokoch dočkala rekonštrukcie. Mesto ju obnovilo za pomoci eurofondov.
viac
03.06.2016
Dokončili revitalizáciu Karloveského ramena
Po rokoch príprav a siedmich týždňoch terénnych prác dnes dokončili sprietočnenie bratislavského Karloveského ramena. Dunaj tade opäť prúdi bez prekážok.
viac
19.07.2016
Prešov chce v trende úspešného získavania dotácií pokračovať
Ďalším projektom na žiadosť o financie zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) je Strategický plán rozvoja dopravnej infraštruktúry SR.
viac
20.09.2017
Nitra pripravuje kreatívne centrum za vyše 20 miliónov eur
Do konca tohto roka chce mať radnica vypracovaný projektový zámer výstavby nového kreatívneho centra, ktoré má vyrásť v bývalých kasárňach pod Zoborom a v niekdajšom kine Lipa. Celové náklady na zriadenie centra dosiahnu sumu viac ako 20 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %