Ilustračná snímka.
Vyhlásenie Národnej siete miestnych akčných skupín (MAS) SR k vývoju v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.
Národná sieť miestnych akčných skupín SR, ktorá združuje 60 miestnych akčných skupín (MAS) z celého Slovenska, je znepokojená vývojom v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Na základe medializovaných informácií a najmä vlastných skúseností sme presvedčení, že PPA urýchlene potrebuje konsolidáciu v podobe zníženia miery byrokracie a personáneho posilnenia odborov venujúcich sa kontrole žiadostí.
Dlhodobo upozorňujeme na neúmerne dlhé lehoty kontrol predkladaných projektov, meškanie a zbytočnú byrokratizáciu jednotlivých procesov nad rámec európskej legislatívy. Ani po opakovaných požiadavkách na vedenie agentúry a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa, žiaľ, situácia nezlepšuje. Medializované informácie o reálnej hrozbe zrušenia akreditácie agentúry a ďalšom neúspešnom pokuse vybrať nového generálneho riaditeľa agentúry vyvolávajú vo vidieckych komunitách na Slovensku veľké obavy.
Chceme v tejto súvislosti dôrazne pripomenúť, že Pôdohospodárska platobná agentúra zabezpečuje okrem vyplácania dôležitých priamych platieb pre poľnohospodárov aj financovanie projektov najmä pre samosprávy, podnikateľov, občianske združenia, cirkvi, urbariáty, vlastníkov lesov a v neposlednom rade tiež pre poľnohospodárske subjekty. Problémy spojené s ich neúmerne dlhou kontrolou a pomalým zazmluvňovaním žiadateľov vytvárajú riziko nedočerpania finančných prostriedkov, ktoré majú slúžť rozvoju vidieka. Z doteraz zverejnených informácií nie sú zrejmé dopady ani priamo na miestne akčné skupiny.
MAS implementujú projekty inovatívnou medódou LEADER, ktorá je povinnou súčasťou Programu rozvoja vidieka (PRV) na viac ako 80 % územia Slovenska. Realizácia prístupu LEADER mešká, čo spôsobuje najmä nepružnosť platobnej agentúry a personálne poddimenzované oddelenie kontroly. Ak nedôjde v krátkom čase k riešeniu týchto problémov, reálne hrozí nevyčerpanie časti financií, čím bude ohrozená aj realizácia celkového Programu rozvoja vidieka s alokáciou 1,55 mld. eur.
Súčasná kritická situácia a reálne skúsenosti pri implementácii programu LEADER vyvolávajú oprávnené obavy o ďalší rozvoj vidieckych oblastí, ktoré sú konfrontované veľkými investičnými dlhmi. Možnosť uchádzať sa o financie prostredníctvom miestnych akčných skupín býva pre mnohé samosprávy, združenia, či podnikateľov jedinou príležitosťou na modernizáciu, inováciu, udržanie výroby či rozvojové aktivity. Preto opätovne žiadame o urýchlené riešenie problémov v Pôdohospodárskej platobnej agentúre so zreteľom na zrýchlenie procesov, odstránenie zbytočnej byrokracie a zabezpečenie plynulého čerpania prostriedkov pre žiadateľov vidieckych komunít na Slovensku.