Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
24.11.2023 09:40

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina: Pribudli noví strážcovia novorodencov


Snímka zdroj: FNsP Žilina


Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dostalo päť nových monitorov dychu. Moderné prístroje, ktoré viac ako 15 rokov kontrolujú dýchanie bábätiek narodených v žilinskej pôrodnici, získala nemocnica od mimovládnej neziskovej organizácie Nadácia Križovatka.


Nákup bol realizovaný vďaka sponzorskej podpore spoločnosti ZAPA beton SK. Najnovšie monitory Babysense 1 Pro nahradia staršie kusy, ktoré FNsP Žilina pravidelne obmieňa za účelom zaistenia čo najvyššej bezpečnosti novorodencov. „Spolupráca s Nadáciou Križovatka začala ešte v roku 2008 a vďaka tomuto výnimočnému projektu strážia u nás monitory dychu každú jednu novorodeneckú postieľku na jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, expektačných lôžkach a tiež na všetkých izbách,“ priblížil riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík s tým, že spolu s tohtoročným darom venovala Nadácia Križovatka za celé obdobie partnerstva Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina už viac ako 100 špeciálnych pomocníkov. „Podporu nadácie si mimoriadne vážime, pretože prináša ochranu pre našich najmenších pacientov,“ doplnil E. Dorčík.

Ako vysvetlila primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková, monitory dychu sú významným asistentom pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat, ktorý sa môže objaviť u detí do jedného roka a spôsobiť nepredvídateľné úmrtie bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov aj u inak úplne zdravých detí. „Monitor dychu síce nedokáže zamedziť vzniku dýchacích problémov, dokáže však rozpoznať respiračné poruchy dojčiat. Ak sa dýchanie bábätka zastaví na viac ako 20 sekúnd, prípadne sa jeho frekvencia zníži pod desať vdychov za minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia, ktorá upozorní náš personál alebo rodičov. V prípade potreby tak môžeme včas poskytnúť prvú pomoc,“ spresnila K. Jackuliaková, podľa ktorej predstavuje syndróm náhleho úmrtia dojčiat poruchu dýchania, ktorá vzniká pravdepodobne už v tehotenstve a podieľa sa na nej viacero rizikových faktorov, napríklad fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rôzne oslabenia detského organizmu či choroby dýchacích ciest.

Monitory dychu tvoria dôležitú súčasť vybavenia nielen v nemocniciach, ale tiež v domácom prostredí. Nadácia Križovatka umožňuje rodičom zapožičať si tento prístroj prostredníctvom FNsP Žilina, a tak sa môžu spoľahnúť na bezpečný spánok svojich novorodeniatok aj po návrate domov. „Výhodou je najmä, že naše monitory sú kvalitné a po každom použití pravidelne kontrolované,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch s tým, že žilinská nemocnica je v tomto ohľade najaktívnejšou slovenskou pôrodnicou a počas celkového obdobia spolupráce zabezpečila do domácností približne 5000 výpožičiek monitorov dychu.

Autor: (ts-FNsP Žilina, Lenka Záteková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.03.2020
V žilinskej nemocnici majú nových strážcov života
Nadácia Križovatka darovala novorodeneckému oddeleniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline ďalších 13 kusov nových monitorov dychu BabySense v hodnote 1040 eur a tiež 60 balení plienok.
viac
02.06.2020
Deň detí oslávili aj malí pacienti v nemocnici
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline ani tento rok nezabudla na Medzinárodný deň detí.
viac
18.07.2020
Jubilejná „tisícka“ padla v žilinskej pôrodnici o mesiac skôr
V Žilinskom kraji ostáva vzhľadom na počet pôrodov najobľúbenejšou pôrodnica Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Záujem stále rastie a tisícu tohtoročnú mamičku tu privítali dokonca už o mesiac skôr ako vlani.
viac
09.12.2021
Žilinská pôrodnica stále najobľúbenejšou v kraji
Pôrodnicu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline si na príchod svojho bábätka vyberá stále najviac mamičiek spomedzi všetkých nemocníc v Žilinskom kraji.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %