Pondelok 11.12.2023
Dnes má meniny 
Hilda
°C
24.06.2021 08:00

DPB chystá nákupy nových autobusov, električiek i hybridných trolejbusov


Ilustračná snímka: (tasr).


Dopravný podnik Bratislava (DPB) plánuje nakúpiť celkovo 150 nových autobusov, 40 električiek a 50 hybridných trolejbusov s pomocným batériovým pohonom. Niektoré vozidlá už má vo svojom vozidlovom parku, ďalšie sú objednané alebo na ich dodanie je vyhlásená súťaž.


Celkovo má bratislavský mestský dopravca schválené projektové zámery za zhruba 200 miliónov eur pri päťpercentnej spoluúčasti. Počas online prezentácie výsledkov DPB to povedal jeho šéf Martin Rybanský s tým, že chcú v maximálnej možnej miere využiť prostriedky z eurofondov.

„Súťažíme 30 jednosmerných a desať obojsmerných električiek. Vypísaná je súťaž na hybridné trolejbusy, ktoré vedia ísť časť svojej trasy mimo trolejového vedenia. Do budúcna budú tieto hybridné trolejbusy nahrádzať staršie autobusy,” priblížil Rybanský. Podiel autobusov v bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) bude postupne klesať a podiel elektrickej trakcie v rámci výkonov dopravcu budú stúpať. Do konca roka 2022 chce mať DPB nakúpených dokopy 150 nových autobusov. Dopravca nechce nakupovať autobusy len na dieselový, ale zvažuje aj na CNG, elektrický či vodíkový pohon.

Nové električky budú podľa riaditeľa prioritne jazdiť na linkách 4 a 9. Budú nízkopodlažné, plne klimatizované. Staršie električky sa budú využívať najmä na špičkovej linke 7 či pri posilových spojoch. Dvojkĺbové, 24-metrové trolejbusy plánuje DPB nasadiť na najvyťaženejšiu linku 201, kde ani súčasné kĺbové vozidlá kapacitne nepostačujú. Nové hybridné trolejbusy nahradia aj niektoré autobusové linky. Uvoľnené staršie trolejbusy poslúžia na posilnenie ďalších liniek MHD.

Šéf DPB avizuje aj obnovou či výstavbu nových trolejových tratí. Z európskych zdrojov plánuje dopravca pokračovať v rekonštrukcii svojich vozovní.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2020
Prvé autobusy MHD s doplnenou klimatizáciu sú už v premávke
V bratislavskej MHD sú v premávke prvé staršie kĺbové autobusy s doplnenou klimatizáciou. Namontovali ich zatiaľ do 36 vozidiel. Dopravný podnik Bratislava (DPB) o tom informuje na sociálnej sieti.
viac
19.11.2020
DPB vyhlásil tender na nákup 30 nových električiek
V Bratislave pribudne 30 nových jednosmerných, nízkopodlažných a klimatizovaných električiek.
viac
28.05.2021
DPB nakúpil 70 nových kĺbových autobusov, staré Karosy končia
Dopravný podnik Bratislava (DPB) podpísal rámcovú zmluvu na nákup 70 nových nízkopodlažných, nízkoemisných a kapacitných autobusov. Tento nákup podľa dopravcu znamená definitívnu rozlúčku so starými Karosami v bratislavských uliciach. Informovala o tom hovorkyňa podniku Ľubica Melcerová.
viac
15.03.2022
Do vozového parku DPB pribudne 50 nových hybridných trolejbusov
Vozový park Dopravného podniku Bratislava sa rozšíri o 50 nových hybridných trolejbusov. Minister dopravy Andrej Doležal v pondelok podpísal so zástupcami bratislavského mestského dopravcu zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na ich nákup.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %