Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
26.10.2019 12:15

Dobrovoľníci vyčistili úsek Dunaja od Hainburgu po Karloveské rameno na raftoch


Ilustračná snímka, zdroj: Bratislavské noviny


Úsek Dunaja od Hainburgu cez Devín po Karloveské rameno v Bratislave by mal byť o niečo čistejší. Týka sa slovenskej aj rakúskej strany rieky. Zaslúžili sa o tom dve desiatky dobrovoľníkov, ktorí v stredu (23. 10.) upratovali okolie Dunaja z raftov.


"Posádky zastavovali na plážach a vždy sa rozpŕchli do lesa a na dunajské pláže s vrecami zbierať odpad. Do Karloveskej zátoky sme sa doplavili ako lodní smetiari," uviedla pre TASR projektová manažérka z Bratislavského regionálneho a ochranárskeho združenia (BROZ) Andrea Froncová.       

Akcia sa konala v rámci projektu DANUBEparksCONNECTED v spolupráci s projektom Plastic free Danube. Zo slovenskej strany sa zapojili dobrovoľníci na troch raftoch, dva rafty tvorili výpravu z Národného parku Donau Auen z Rakúska. Vyzbierali dovedna 90 kíl odpadu, napríklad plastových fliaš, sudov, rybárskych stoličiek či rôznych kovov. "Odpad bude analyzovaný, čo sa týka pôvodu a zloženia, aby sme vedeli, odkiaľ odpad v Dunaji pochádza, čo všetko sa v rieke plaví a ako tomu do budúcna zabrániť," poznamenala Froncová.       

Projekt DANUBEparksCONNECTED sa venuje ochrane prírody pozdĺž celého Dunaja a zapojení sú doň partneri z chránených oblastí z národných parkov od Nemecka po Rumunsko. Súčasťou sú okrem iného aj viaceré praktické ochranárske aktivity. Zameriavajú sa na elementy ako voda či vzduch, ale tiež na suché biotopy a spájanie, respektíve prepájanie biotopov. Projekt mal spoluprácu najmä naštartovať, mnohé aktivity budú pokračovať aj po jeho ukončení.       

V rámci vzdušných aktivít je to napríklad osádzanie označovačov na elektrické vedenia proti kolízii vtáctva, keďže Dunaj je ich migračným koridorom. V oblasti rozvoja biodiverzity či zlepšenia druhovej bohatosti je to napríklad 'spásanie protipovodňových hrádzí'. Vyčlenené sú lokality, kde sa 50 oviec ako "živé kosačky", ktoré nepotrebujú benzín, pasie na hrádzi. Snahou je tiež vyhlásiť sústavu ostrovov na Dunaji za chránené oblasti. Súčasťou projektu bola aj cyklotúra srbského cyklistu a blogera Jovana Erakoviča pozdĺž celého Dunaja, ktorý v apríli navštívil aj Slovensko.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.06.2017
Dobrovoľníci vyzbierali tonu odpadu z brehov Dunaja
Na výzvu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa zareagovalo niekoľko stoviek dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do čistenia brehov Dunaja. Spoločnými silami sa im podarilo vyzbierať takmer tonu odpadu.
viac
23.04.2020
ŽSK chce do upratovania okolia ciest zapojiť aj dobrovoľníkov
Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) začala s jarným upratovaním ciest II. a III. triedy a na objednávku aj ciest I. triedy. V súvislosti s čistením prichádza s environmentálnou výzvou, do ktorej chce zapojiť dobrovoľníkov z radov študentov, zamestnancov i širšej verejnosti.
viac
18.09.2020
Dobrovoľnícke podujatie Naše mesto prináša viac ako 140 aktivít
Čistenie povodia Malého Dunaja, čistenie lesíka, zbieranie odhodených odpadkov či likvidácia nelegálnych skládok.
viac
28.09.2020
Dobrovoľníci vyčistili okolie rieky Parná od nahromadeného odpadu
Posunúť Slovensko k ekologickej zodpovednosti, bezodpadovosti a udržateľnému spôsobu života bolo cieľom aktivity Zaži čisté rieky, v rámci ktorej sa aktivisti na celom Slovensku zamerali na vodné toky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %