Snímka zdroj: (malinovo.sk).
Na výzvu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa zareagovalo niekoľko stoviek dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do čistenia brehov Dunaja. Spoločnými silami sa im podarilo vyzbierať takmer tonu odpadu.
"Chcem sa poďakovať všetkým zapojeným. Urobili obrovský kus práce v prospech životného prostredia. Na druhej strane skutočnosť, že sme vyzbierali až jednu tonu odpadu nie je dôvod pre radosť. Preto na rezorte intenzívne pracujeme na zmene odpadovej politiky. Aby sme odpad pri Dunaji či inde zbierať nemuseli," vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos.
Iniciatíva s názvom Deň pre Dunaj prebehla v sobotu 24. júna v takmer štyridsiatich mestách a obciach Slovenska. Za niekoľko hodín sa dobrovoľníkom podarilo vyzbierať takmer tonu odpadu. Cieľom iniciatívy však nebolo len vyčistiť a skrášliť okolie Dunaja a Malého Dunaja. Výzva predovšetkým poukázala na aktuálnu potrebu zmeniť odpadovú politiku na Slovensku.
László Sólymos sa počas Dňa pre Dunaj osobne prišiel poďakovať dobrovoľníkom v Čilistove, Ňárade, Sape, Podunajských Biskupiciach, Mostovej a Janíkoch. "Nerobili sme žiadnu prezenčnú listinu. No celkovo som stretol v týchto šiestich obciach viac ako sto dobrovoľníkov," podotkol minister životného prostredia.
Rezort životného prostredia poskytol dobrovoľníkom rukavice a vrecia na zber. Vyzbieraný odpad odviezli zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku. Takmer polovicu z celkového množstva odpadkov vyzbierali dobrovoľníci v obciach Sap, Ňárad, Veľké Kosihy a Klížska Nemá.
Výzva Deň pre Dunaj sa uskutočnila v rámci Medzinárodného dňa Dunaja. Ten vyhlásila v roku 2004 Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) so sídlom vo Viedni pri príležitosti 10. výročia podpísania Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja. Cieľom tohto dohovoru je prispieť vzájomnou spoluprácou všetkých krajín v povodí Dunaja k zlepšeniu kvality vôd.