Ilustračná snímka
„Otvor ústa a uvidíš svoje zdravie“ a „Staraj sa o svoje ústa, aby si ochránil svoje zdravie“ – to sú heslá tohtoročného Svetového dňa ústneho zdravia, ktorý pripadá každý rok na 20. marca.
Ústne zdravie je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia a patrí do skupiny dominantných chronických neprenosných ochorení, medzi ktoré sa riadia kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, onkologické ochorenia a chronické ochorenia pľúc, ktoré navzájom súvisia, pretože majú spoločné rizikové faktory. Podľa Národných odporúčaní prevencie zubného kazu takmer 100 percent dospelých a 90 percent školopovinných detí má zubný kaz. Súčasná situácia orálneho zdravia v SR je vážna aj z dôvodu vysokého výskytu zubného kazu už od ranného detstva, predovšetkým v dôsledku vysokej konzumácie cukrov a nedostatočnej ústnej hygieny u detí.
„Veková skupina 6–14 ročných detí predstavuje významné obdobie výmeny mliečneho chrupu za trvalý. Prerezávajúci zub nie je úplne mineralizovaný a ak nie sú dodržané podmienky primárnej prevencie tak je rizikom pre vznik zubného kazu. Preto sme tento rok pre najmenších z materských škôl pripravili interaktívnu edukačnú aktivitu - Zúbková víla s kufrom zdravia“ a pre základné školy motivačné rozhovory, kde si deti overia svoje vedomosti v interaktívnom kvíze, ako aj na veľkom modeli zubov. Ponuku výchovno – vzdelávacích aktivít sme zaslali na takmer 50 MŠ a ZŠ, na ktoré sa môžu prihlásiť počas celého roka“ – približuje MUDr. Zora Kľocová Adamčáková vedúca Poradne zdravia RÚVZ v Banskej Bystrici.
Ako ďalej uviedla, prevencia zubného kazu je založená na 4 pilieroch - správna výživa s redukciou cukrov, aplikácia fluoridových zlúčenín na zuby, dôsledná ústna hygiena a pravidelné prehliadky u zubného lekára. Zubný kaz je výsledkom celoživotnej expozície dietetickým rizikovým faktorom, takže aj malé zníženie výskytu zubného kazu v detstve má veľký význam neskôr v živote dospelého človeka. Vedecké štúdie dokazujú u detí pozitívny vzťah medzi príjmom voľných cukrov a zubným kazom. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zredukovať príjem jednoduchých cukrov vo všetkých obdobiach života. U detí aj dospelých odporúča znížiť obsah voľných cukrov na menej ako 10 percent celkového energetického príjmu, u skupín s vysokým rizikom zubného kazu na úroveň 5 percent.
„S hygienou chrupu treba začať hneď po prerezaní prvého mliečneho zuba, zuby čistiť dvakrát denne minimálne 2 minúty, používať správne množstvo zubnej pasty s obsahom fluoridov zodpovedajúcim veku. Deťom treba dočisťovať zuby minimálne do 7 rokov a pokračovať v dohľade pri čistení zubov až do doby, kým získajú správne návyky. Po večernom čistení zubov už dieťa nesmie piť ani jesť“- dodala na záver MUDr. Zora Kľocová Adamčáková.