Ilustračná snímka.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prostredníctvom Slovenskej agentúry životného prostredia vyhlásilo už 5. ročník Zeleného vzdelávacieho fondu.
Cieľom tohto ročníka je podporiť environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu na území Slovenskej republiky. Dotácie na rok 2023 sú financované z prostriedkov Environmentálneho fondu.
Ako sa uvádza na stránkach Zeleného vzdelávacieho fondu, jeho cieľom je podporiť rozvoj environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety na území Slovenskej republiky prostredníctvom presadzovania princípov spoločnej zodpovednosti, a taktiež aj priama podpora vybraných aktivít všeobecne prospešných pre oblasť podpory environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety. Predkladať žiadosti je možné do 28. apríla 2023, pričom podporené projektové zámery je potrebné uskutočniť do 31. decembra 2023. Maximálna výška podpory je 8000 eur s DPH pri dodržaní 5 % spolufinancovania oprávnených nákladov projektu.
Vzdelávacie aktivity nielen pre deti a mládež
Tohtoročná podpora je určená na výchovno-vzdelávacie aktivity pre deti a mládež, verejnosť a pedagogických pracovníkov. “Oproti minulému ročníku nastali výraznejšie zmeny, a to najmä v prípade oprávnenosti žiadateľov. Ku školám a občianskym združeniam, ktoré existujú a realizujú envirovýchovnú činnosť aspoň dva roky, pribudli správy národných parkov ako príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR,” uvádza envirorezort.
Podpora v téme odpadov a prechodu na obehové hospodárstvo
Zelený vzdelávací fond podporí výchovno-vzdelávacie aktivity aj v téme odpadov a prechodu na obehové hospodárstvo, ako napríklad činnosti zamerané na podporu predchádzania vzniku odpadu, prípravu na opätovné použitie, ale aj na zvýšenie zhodnocovania odpadu a skvalitnenie podmienok pre triedený zber odpadu či nákup kompostérov a kontajnerov. “Vítame každú podporu vzdelávacích aktivít v oblasti odpadov a obehového hospodárstva. Práve takáto edukácia môže viesť k zvýšeniu povedomia o odpade ako surovine, ktorá má veľký potenciál ďalšieho využitia. Verím, že aj tieto projekty budú veľkou motiváciou k celkovému zlepšeniu životného prostredia,” povedala Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK, ktorá zabezpečuje triedený zber vo väčšine miest a obcí na Slovensku. Okrem toho môžu uspieť aj projekty na realizáciu podujatí a súťaží, konferencií, workshopov, seminárov, školení, festivalov, výstav, exkurzií s envirotematikou a veľa iného.
Téma zmeny klímy a ochrany ovzdušia a téma podpory a ochrany biodiverzity
Podpora je v tomto prípade určená na aktivity zamerané na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry, starostlivosť o krajinné prvky, ktoré majú význam vo vzťahu k zmene klímy. Taktiež aj na činnosti zamerané na ochranu biodiverzity (výsadba pôvodných druhov flóry, prezentácia chránených druhov, území, podpora hospodárenia v súlade s ekologickými princípmi a podobne). “Okrem toho môžu byť projekty zamerané aj napríklad na vývoj, tvorbu a aktualizáciu mobilných aplikácií, ale aj vydávanie odborných publikácií, správ, informačných a propagačných materiálov s danou tematikou,” uvádza v podmienkach Zelený vzdelávací fond.
Kompletné podmienky, ako aj adresy, kde je možné podať jednotlivé projekty, nájdu záujemcovia na stránkach Zeleného vzdelávacieho fondu.