Nedeľa 12.07.2020
Dnes má meniny 
Nina
°C
10.10.2017 06:27

Desiatky miliónov eur pôjdu na opatrenia proti suchu na Slovensku


Ilustračná snímka: (int).


Návrh opatrení na zmiernenie následkov sucha v podobe akčného plánu s názvom H2odnota v krajine pripravilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Súhrn najdôležitejších bodov predstavil dnes na tlačovej konferencii minister životného prostredia László Sólymos.


"Ak má niekto pochybnosti o globálnom otepľovaní, toto leto mal veľa príležitosti ich odstrániť. Stačilo sa pozrieť do studní na Záhorí alebo spýtať sa poľnohospodárov. Sucho sa nevyhýba ani Slovensku. Je ťažko predvídateľné a jeho následky v jednotlivých lokalitách môžu byť dlhodobejšie pre ekonomiku, ale aj samotnú prírodu," povedal minister. Podľa slov Sólymosa v porovnaní s inými európskymi krajinami je Slovensko na tom dobre.

Klimatologička Lívia Labudová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) uviedla, že priemerná ročná teplota vzduchu na Slovensku vzrástla v rokoch 1991 až 2014 o jeden stupeň Celzia v porovnaní s rokmi 1961–1990. Podľa nej sa týmto spôsobom zvýšili nároky na vodu.       

"Prirodzene suché regióny na Slovensku sa nachádzajú na juhu krajiny. Posúvajú sa postupne smerom na sever. SHMÚ monitoruje meteorologické a pôdne sucho od roku 2015 a v tomto roku sa začalo aj monitorovanie hydrologického sucha," povedala Labudová. V ostatných troch rokoch zasiahlo podľa jej slov sucho aspoň nejakú časť krajiny. V tomto roku sa prejavilo na západe Slovenska.       

Pracovná skupina začala na akčnom pláne pracovať v apríli tohto roku. Podľa štátneho tajomníka MŽP SR Norberta Kurillu sa rokovania začali v septembri, pričom ministerstvo predstavilo dnes prvú verziu akčného plánu. Podľa ministra budú práce na projekte pokračovať.       

Financie na opatrenia chce envirorezort čerpať z eurofondov a z Environmentálneho fondu. "Suma presiahne 100 miliónov eur, len v našom rezorte rátame s podporou projektov približne za približne 70 miliónov," uviedol Sólymos.       

"Už dnes je otvorená výzva z Operačného programu Kvalita životného prostredia na 50 miliónov eur, kde chceme čerpať financovanie napríklad na budovanie lesných porastov. Zároveň je nevyhnutné zvýšiť čistenie sedimentov v riekach a vodných plochách. V mestách a obciach plánujeme podporovať opatrenie na zachytávanie dažďovej vody od jednoduchších systémov, ako sú jazierka a rybníky cez náročnejšie, napríklad zelené strechy," povedal Sólymos s tým, že rezort pripravuje na tento účel výzvu vo výške 17 miliónov eur. Vyhlásená by mala byť do konca tohto roka. Sólymos uviedol, že je potrebné sa zamerať aj na betónové strechy. Envirorezort chce, aby sa preferovala zatrávňovacia plocha. V poľnohospodárstve považuje rezort za potrebné vymeniť asi 510 kilometrov závlahových kanálov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na likvidáciu čiernych skládok pôjde ďalších 7 miliónov eur
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa rozhodol pokračovať v programe Veľké upratovanie Slovenska, s ktorým prišiel jeho predchodca Peter Žiga (Smer-SD). Pôjde o druhé kolo programu, v tom prvom sa prerozdelilo vyše deväť miliónov eur.
viac
20.06.2016
Handlová bude mať nové vozidlo na zber a separáciu odpadu
Zefektívnenie triedeného zberu odpadu v meste by malo priniesť obstaranie nového vozidla s rotačným systémom lisovania, ktoré samospráva plánuje zakúpiť.
viac
02.09.2016
Rekonštrukcia ušetrí mestu vyše stotisíc eur ročne
Liptovskomikulášska radnica získala maximálnu výšku príspevku na projekt zníženia energetickej náročnosti objektu mestského úradu, takmer dva milióny eur. V súčasnosti už v plnom nasadení pracujú stavbári na rekonštrukcii.
viac
06.08.2019
MŽP SR poskytne na monitorovanie vôd 5,5 milióna eur z európskych zdrojov
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR poskytne na monitorovanie a hodnotenie vôd 5,5 milióna eur z európskych zdrojov. Začiatkom augusta otvorilo 52. výzvu na predkladanie žiadostí v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %