Ilustračná snímka: (tasr).
Jókaiho divadlo v Komárne v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR podporí dištančné vzdelávanie pre školy s vyučovacím jazykom maďarským.
Rozhodlo sa vytvoriť 20 polhodinových videí, v ktorých umeleckou dramatizáciou priblíži významné literárne diela.
„Som veľmi rada, že prostredníctvom tohto projektu vieme podporiť nielen vzdelávanie, ale aj kultúru národnostných menšín, lebo ako vieme, kultúra, aj tá menšinová, počas koronakrízy veľmi trpí,” uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii približujúcej projekt štátna tajomníčka rezortu Monika Filipová.
Ekonomická riaditeľka Jókaiho divadla v Komárne Magdaléna Zsiga poukázala na to, že spojenie divadla a vzdelávania vytvára ideálnu kombináciu na výchovu ku kultúre a umeniu. Videá komárňanského divadla približujú dramatickým stvárnením textov literárne diela zaradené do povinného čítania či odporúčanej literatúry. „Zvolili sme taký prístup, režijné a herecké postupy, aby sme zaujali špecifickú vekovú kategóriu a okrem oboznámenia sa s literatúrou umožnili žiakom a študentom nahliadnuť do inak neprístupného zákulisia divadla,” dodala Zsiga. Verí, že projekt približuje školákom cestu ku kultúre a umeniu a umožňuje tiež otvárať dialóg o dôležitých spoločenských témach súčasnosti, ale aj minulosti a budúcnosti.
Filipová v prípade podpory národnostného dištančného vzdelávania pripomenula aj ďalšie aktivity, ktoré sa v súčasnosti realizujú. Napríklad projekt neziskovej organizácie Synergy, zameraný na možnosti podpory a techniky dištančného vzdelávania prostredníctvom komunikačných platforiem, webový portál edubox.sk s materiálmi na dištančné vzdelávanie pre školy s vyučovacím jazykom maďarským či projekt občianskeho združenia Kolysočka, zameraný na dištančné vzdelávanie v rusínskom jazyku.