Nedeľa 24.11.2024
Dnes má meniny 
Emília
°C
15.02.2017 06:00

Či lesov na Slovensku pribúda alebo ubúda stále nevieme


Ilustračná snímka.


Národné lesnícke centrum (NLC) aj lesnícka komora odmietajú informácie, že výmera lesov na Slovensku sa v posledných rokoch znížila. Inštitút enviromentálnej politiky svoju metodiku bráni.


Analýza Inštitútu environmentálnej politiky, ktorá hovorí o úbytku má, podľa lesníkov, pracovať s nedostatočnými údajmi. NLC tvrdí, že za posledných desať rokov sa výmera lesov zvýšila o 0,46 percenta. "Zo satelitných snímok, ktoré použili autori štúdie, nie je možné identifikovať už zalesnené mladé lesné porasty v 1. vekovom stupni, ktorých zastúpenie sa na Slovensku v súčasnosti zvyšuje. Práve výmery lesov starých do desať rokov stúpli za posledných päť rokov o takmer 50 000 ha," uviedol generálny riaditeľ NLC Ľuboš Halvoň. V súčasnosti podľa NLC prevládajú staršie lesy s vekom nad 70 rokov. "Naopak, podstatne nižšie zastúpenie majú mladšie lesy s vekom od 11 do 70 rokov. Tento vývoj je prirodzeným pokračovaním vývoja stavu lesov pri ich nerovnomernom vekovom zložení, ktoré je navyše zosilnené aj vysokým rozsahom kalamitných ťažieb, najmä po roku 2004," uvádza NLC. S výsledkami štúdie inštitútu nesúhlasí ani Slovenská lesnícka komora. "Štúdia urobili na základe satelitných snímok, kde však nie je zohľadnená výsadba nového lesa na vyťažených plochách. Je to hrubá metodická a logická nepresnosť umožňujúca vyvodzovať nesprávne a nepravdivé závery. Slovenská lesnícka komora je preto veľmi prekvapená, že organizácia, ktorá je platená z verejných prostriedkov, uverejňuje tieto zavádzajúce informácie bez predchádzajúcej odbornej diskusie," uviedol hovorca komory Dávid Hančinský. Majitelia a obhospodarovatelia lesa by, podľa jeho slov, privítali, keby sa Inštitút environmentálnej politiky zameral na riešenie skutočných problémov obhospodarovania lesov. "Ide hlavne o stanovenie vplyvu chránených území na rozvoj vidieckych oblastí a o návrh funkčného systému poskytovania náhrad za ekosystémové služby pre majiteľov a obhospodarovateľov lesa," zhrnul Hančinský. Podľa analytikov, ktorí vyhodnocovali satelitné zábery, zmizlo v rokoch 2001 až 2014 ...

Viac v Obecných novinách č. 5-6/2016 na str. 16

Autor: (sprac.:ig)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.08.2016
Lesníci sa obávajú, že lykožrút zničí oravské lesy
Oravskí lesníci už viac ako desaťročie bojujú so zvýšeným náporom podkôrneho hmyzu v tamojších lesoch. I keď mnohé z nich odolali v roku 2004 rozsiahlej veternej kalamite, niektoré ďalej ohrozuje a ničí lykožrút.
viac
06.02.2017
O vypracovanie projektu obnovy hradieb nemal nikto záujem
Ani jeden záujemca nereagoval na výzvu trnavskej radnice predložiť cenovú ponuku na vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. Mesto zverejnilo výzvu s uzávierkou 3. februára, odozva však bola nulová.
viac
04.04.2019
V žilinskom Lesoparku Chrasť odstránia napadnuté a poškodené stromy
Mesto Žilina začína s výrubom poškodených drevín v žilinskom lesoparku. Do konca apríla odstránia viac ako 170 napadnutých stromov. Na ich mieste vyrastú nové dreviny.
viac
19.02.2021
Správa TANAP-u sa o výrube ochranného pásma lesa dozvedela po jeho vyrúbaní
Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa o výrube ochranného pásma lesa pri Novom Štrbskom plese dozvedela až po jeho vyrúbaní. Informovala o tom na webovej stránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %