Obec bude môcť použiť finančné prostriedky aj na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry, ako sú zelené parky, zelené strechy alebo ekodukty.
Finančnú náhradu za výrub drevín budú môcť obce použiť aj na iné účely ako doteraz. V súčasnosti ich môžu minúť iba na zaplatenie nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na ich území.
Po novom ich budú môcť použiť napríklad na terénny prieskum či na zelené parky a strechy. Počíta s tým novela zákona o ochrane prírody z dielne Mosta-Híd a Smeru-SD, ktorú dnes parlament schválil.
Predkladatelia pripomínajú, že napríklad pre výstavbu diaľnic či železničných tratí dochádza k situáciám, keď malá obec dostane finančnú náhradu za výrub drevín na svojom území v hodnote niekoľko desiatok až stoviek tisíc eur. Tieto peniaze však môže použiť iba na úhradu nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na jej území. Má teda peniaze, ale nevie ich efektívne využiť na starostlivosť o rastúce dreviny na jej území. Zároveň ich však nemôže využiť žiadnym iným spôsobom.
Po novom sa budú môcť finančné prostriedky použiť napríklad aj na terénne prieskumy a zameriavanie drevín, dokument starostlivosti o dreviny, odborné posudky či dendrologický prieskum. "Obec tiež bude môcť použiť finančné prostriedky na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry, ako sú zelené parky, zelené strechy alebo ekodukty," doplnili koaliční poslanci.
Právnu normu sa pokúsila ešte upraviť poslankyňa Smeru-SD Jana Vaľová. Navrhovala, aby sa informácie o začatom konaní zverejňovali elektronicky alebo na úradnej tabuli. Doterajšie znenie podľa nej umožňovalo len elektronické zverejnenie. O jej návrhu napokon poslanci nehlasovali. Vaľová ho totiž stiahla po kritike opozície, hoci s ňou nesúhlasí.
Opoziční poslanci upozorňovali, že takto naformulovaná zmena vlastne znižuje mieru informovanosti verejnosti. Umožnila by totiž podľa opozície zatajiť pred verejnosťou výrub tým, že nebude informovať na internete, ale len na úradnej tabuli.