Utorok 12.11.2019
Dnes má meniny 
Svätopluk
°C
02.10.2019 12:15

Červený nos oslávi svoje 15. narodeniny aj so seniormi


Zdravotní klauni pripravili na október turné po 15 seniorských zariadeniach, kam bežne nechodia


Vo svojom živote toho zažili veľa. Radosti, starosti, pekné aj smutné chvíle. Niečo sa podarilo, niečo by možno urobili inak… Chceli by sa s týmito skúsenosťami či spomienkami podeliť. Mnohokrát však nemajú s kým. Seniori sa často cítia osamelí, zbytoční… Hoci stále majú čo dať.


Aj preto naši profesionálni zdravotní klauni v rámci programu Smiech nepozná vek navštevujú pravidelne seniorov v 31 seniorských zariadeniach a na geriatrických oddeleniach nemocníc po celom Slovensku. Cieľom programu, ktorý už druhý rok podporili aj lekárne Dr.Max, je priniesť dôvody na radosť, smiech a vzbudiť hlboký emocionálny zážitok v senioroch žijúcich v seniorských zariadeniach.

Klauni si chodia k seniorom po radu

Zdravotní klauni okrem iného nenásilne nútia seniorov pracovať s pamäťou a príjemnými spomienkami, v ktorých sa vrátia do svojich mladých čias a čerpajú z nich pozitívnu energiu, radia zdravotným klaunom, ako vyriešiť ich ,,náročné klaunské situácie”. „Tieto zdanlivo nenápadné momenty, kedy sa seniori stávajú radcami a dostane sa im vypočutia, sú často veľmi silným impulzom pre vnímanie ich vlastnej hodnoty,“ tvrdí koordinátorka projektu Smiech nepozná vek Eva Okoličániová.

Narodeninové turné

Počas októbra sa združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors rozhodlo zorganizovať  navyše ďalších 15 klaunských návštev v seniorských zariadeniach, ktoré zdravotní klauni pravidelne nenavštevujú.

“Radi by sme aj takýmto spôsobom oslávili 15. výročie, ktoré si tento rok pripomína naše združenie,” vysvetľuje Zuzana Ambro, výkonná riaditeľka o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors. “Podobne ako sme naše 15. narodeniny oslávili 1. apríla v uliciach s ľuďmi, ktorí nás bežne nestretávajú v nemocniciach, októbrové klauniády sme pripravili ako darček pre seniorov, ktorých nenavštevujeme pravidelne. Aj téma celej klauniády sa nesie v duchu oslavy narodenín, chýbať nebude ani originálna torta z dreva. Veríme, že si to užijú a naši klauni im spríjemnia deň, vyvolajú pekné spomienky a vyčaria úsmev,” dopĺňa Zuzana Ambro.

Prvá narodeninová návšteva sa uskutočnila dnes v Ružinovskom domove seniorov na Pivonkovej ulici v Bratislave. 

„Bolo to úžasné,“ neskrýva svoje nadšenie sociálna pracovníčka z Ružinovského domova seniorov Jana Poláčiková. „Na návštevu zdravotných klaunov sme sa všetci veľmi tešili a vysoko prevýšila naše očakávania. Slzy šťastia a radosť v očiach našich klientov je toho dôkazom. A ešte dlho budú seniori, ale aj my ako personál z dnešnej návštevy čerpať pozitívnu energiu a určite bude dlho témou našich rozhovorov,“ hovorí Jana Poláčiková.

Ďalšie zariadenia, ktoré zdravotní klauni v rámci narodeninového turné navštívia: Zariadenie pre seniorov Jesénia Skalica – 11. 10., FNsP Nové Zámky – ODCH – 17. 10., Pohoda seniorov Galanta – 22. 10., Ružinovský domov seniorov – Sklenárova – 29. 10. , Liečebňa sv. Františka – Bratislava – 3. 10., DSS a ZpS Čadca – Horelica – 16. 10., CSS Námestovo – 22. 10., ZpS  Biely orgován Oščadnica – 28. 10., ZpS SVETLO Krupina – 17. 10., ZSS Dominik Veľká Lehota – 21. 10., DD a DSS HRON Dubová – 31. 10., CSS Kružlov (okres Bardejov) – 15. 10., ZpS Valle Humenné – 18. 10., VIA LUX Košice – Barca – 25. 10.

Narodeninové turné finančne podporujú lekárne Dr.Max. „Seniori si zaslúžia našu mimoriadnu úctu a mali by sme im venovať dostatočnú pozornosť a opateru. Okrem starostlivosti, ktorú tým skôr narodeným poskytujeme v našich lekárňach, sme vstupovali aj do spolupráce a partnerstva pri programe Smiech nepozná vek. Podpora špeciálnych návštev bola je preto pre nás celkom prirodzená. Navyše v októbri, mesiaci symbolicky venovanom úcte starším, poskytnú naši odborníci z lekární vo vybraných seniorských zariadeniach špeciálne merania a poradenstvo,“ uviedol generálny riaditeľ lekární Dr.Max Jan Žák.

Autor: (ts-Združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.04.2016
Snem ZMO Spiša pracovne aj slávnostne
V Rudňanoch stretli členovia ZMOS Spiša na svojom regionálnom sneme. Delegáti a hostia blahoželali starostovi obce Rudňany Miroslavovi Blišťanovi, ktorý oslávil nádherné 80. narodeniny.
viac
23.11.2016
Mesto Humenné žiada SČK o vrátenie dotácie vo výške 10 000 eur
Humenné žiada Slovenský červený kríž (SČK), územný spolok Humenné o vrátenie dotácie za rok 2015 vo výške 10 000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom 12. zasadnutí.
viac
28.05.2018
Červené nosy pomáhajú v Žiline už 12 rokov
Od roku 2006 sa deti na oddelení pediatrie a pediatrickej ortopédie žilinskej nemocnice tešia z návštev profesionálnych zdravotných klaunov z OZ Červený Nos Clowndoctors. Každý pondelok a štvrtok prinášajú radosť a smiech nielen detským pacientom, ale aj ich rodičom, lekárom a sestričkám.
viac
03.04.2019
Zdravotní klauni na Slovensku oslavujú, za 15 rokov zrealizovali 20-tis klauniád
Pri príležitosti 15. výročia vzniku občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors prevzali v stredu jeho zástupcovia z rúk generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave Ladislava Kuželu symbolický občiansky preukaz.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.45 %