Štvrtok 04.03.2021
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
22.02.2021 08:00

Bratislava a BSK si zamenia pozemky


Hlavné mesto získa areál bývalého SOU energetického v Záhorskej Bystrici.


Mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj (BSK) si zamenia pozemky. Bývalé Stredné odborné učilište (SOU) energetické i jeho okolie v bratislavskej Záhorskej Bystrici tak má opäť slúžiť verejnosti.


Ráta sa tu s vybudovaním novej školy a škôlky, nájomných bytov či domova sociálnych služieb.

Predmetom zámeny sú pozemky vo vlastníctve hlavného mesta, na ktorých sú umiestnené stavby, prípadne areály stavieb vo vlastníctve BSK, a to predovšetkým stredné školy a domovy sociálnych služieb. Zámenou má podľa magistrátu prísť k majetkovoprávnemu usporiadaniu pozemkov a zosúladeniu užívacieho stavu s právnym stavom. Hlavné mesto získa areál bývalého SOU energetického v Záhorskej Bystrici, v ktorom chce magistrát realizovať svoj zámer rozvíjania bytového fondu. Mestská časť Záhorská Bystrica tu chce vytvoriť nové vyučovacie priestory. Na pozemkoch BSK v Rači na Hliníckej bol vybudovaný mestskou časťou Rača chodník. Pozemky BSK pri Divadle Aréna, ktoré sú predmetom zámeny, sa nachádzajú mimo areálu Divadla Arény. Zámenou týchto pozemkov tak príde k majetkovoprávnemu vyrovnaniu.

Zámenu pozemkov schválili vo februári aj poslanci zastupiteľstva. Starosta Záhorskej Bystrice a zároveň poslanec BSK Jozef Krúpa vtedy na zámenu pozemkov reagoval, že ide o príklad spolupráce medzi hlavným mestom, BSK a mestskej časti. „Na jednom krásnom pozemku zriadi mestská časť základnú a materskú školu, kraj môže využiť funkciu pre vybudovanie domova sociálnych služieb a magistrát má v pláne budovať nájomné byty,“ priblížil Krúpa. Deklaroval, že ak mestská časť dostane areál do správy, začne samospráva pracovať na projekte zriadenia škôlky i školy. Plánuje tiež vypísať architektonickú súťaž, ktorá by mala priniesť riešenie výstavby nového školského areálu, známe by mali byť aj náklady na jeho realizáciu. „Tohtoročný rozpočet počíta s financovaním projektov nového školského areálu,“ pripomenul Krúpa, ktorý upozornil, že okrem základnej školy a materskej školy má samospráva ambíciu vybudovať v areáli aj ďalšie zariadenia či športoviská pre obyvateľov, ide však o plán v horizonte troch až piatich rokov.

Viceprimátorka Bratislavy Lucia Štasselová na sociálnej sieti priblížila, že touto zámenou prejde budova ubytovne Elektrovodu do vlastníctva hlavného mesta, ktoré tak získa po rekonštrukcii 62 nájomných bytov. „Najväčšia časť bývalého SOU energetického v Záhorskej Bystrice bude následne zverená mestskej časti Záhorská Bystrica. Splní sa jeden z mojich hlavných cieľov, aby sa do areálu Elektrovodu vrátil život a ďalej nechátral,“ uviedla.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2017
Hlavné mesto začína stavať prvé náhradné nájomné byty
Hlavné mesto SR Bratislava už v najbližších dňoch začne s výstavbou náhradných nájomných bytov pre nájomcov z reštituovaných bytov. Prvých 68 bytových náhrad sa bude stavať v lokalite Pri kríži v mestskej časti Dúbravka.
viac
11.04.2017
Budova bývalej škôlky je nebezpečná
Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja dnes na mimoriadnom brífingu reagovali na nepravdivé informácie, ktoré zazneli na tlačovej konferencii župných poslancov Rudolfa Kusého a Eduarda Demela ohľadom predaja budovy materskej školy na Znievskej ulici č. 4 v MČ Bratislava – Petržalka.
viac
24.01.2020
Zrenovovaná škôlka v Záhorskej Bystrici sa uchádza o Európsku cenu
Zrekonštruovaná a nadstavbou priestorovo rozšírená budova materskej školy v bratislavskej Záhorskej Bystrici sa dostala do finálového výberu kandidátov na Európsku cenu.
viac
29.06.2020
Bratislava spúšťa dostupné nájomné bývanie pre rodiny a seniorov bez domova
Mesto Bratislava ako jedna z prvých samospráv na Slovensku začína v deviatich vyčlenených bytoch realizovať jedinečný pilotný projekt ukončovania bezdomovectva prostredníctvom dostupného mestského nájomného bývania a sociálnej podpory.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %