Pondelok 28.09.2020
Dnes má meniny 
Václav
°C
16.06.2016 01:53

Abovské slávnosti lákajú folklórom, zábavou i gulášom


Ilustračná snímka: (jankohrasko.sk).


Hudbu, tanec, spev a ďalší sprievodný program pre dospelých a deti ponúkne 48. ročník Abovských folklórnych slávností, ktoré sa budú konať v nedeľu (19. 6.) v Rozhanovciach pri Košiciach.


Predstavia sa folkloristi zo Slovenska a Maďarska, hudobno-zábavná skupina Ščamba či imitátor a zabávač Robo Kajzer. Súčasťou programu bude aj bábkové divadlo, súťaž vo varení guľáša, ukážky remesiel, tvorivé dielne či jazdenie na koňoch.       

Slávnostné otvorenie podujatia bude v miestnom amfiteátri o 13:30 hod., predchádzať mu bude sprievod obcou za účasti účinkujúcich a dychovej hudby. Medzi zhruba 250 vystupujúcimi bude ľudová hudba Tomáša Oravca, detský folklórny súbor Viganček z Košíc alebo  folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice. V programovom bloku sa predstavia ocenení interpreti z regionálnej speváckej prehliadky Dargovská ruža, ktorá sa každý rok koná vo Svinici.       

Hosťom slávností bude súbor Huták Virágai z maďarskej Pálházy so slovenskými krajanmi. "V rámci budúcich ročníkov by sme chceli pozývať na slávnosti zahraničných Slovákov aj z ďalších krajín," povedal riaditeľ Kultúrneho centra Abova (KCA) Tomáš Oravec. Programom budú sprevádzať moderátori Katarína Birková a Igor Hraško.      

Súčasťou ponuky bude detské predstavenie v podaní Divadla Babadlo z Prešova, jazdenie na koňoch v areáli materskej škôlky, minizoo domácich zvierat a tvorivé dielne. "Pribudla nám aj súťaž vo varení guláša. Zástupcovia okolitých obcí budú variť svoj typický guláš zo svojej lokality, návštevníci ho budú môcť ochutnať," doplnil Oravec.       

Slávnosti organizuje KCA v spolupráci s obcou Rozhanovce. Na podujatí v areáli amfiteátra tiež slávnostne odhalia dve nové sochy na folklórnu tému, vyrobené počas rezbárskeho plenéra, ktorý sa tento týždeň koná v Čani.       

Sprievodným podujatím folklórnych slávností je i Festival dychových hudieb, ktorý bude v sobotu (18. 6.) v Trstenom pri Hornáde so začiatkom o 15. hodine.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2016
Staromestské slávnosti v Žiline opäť ponúknu pestrý program
Mesto Žilina pozýva na XXII. ročník Staromestských slávností, ktoré sa budú konať 26. - 28. mája.
viac
26.06.2016
Folklórne slávnosti pod Poľanou ponúknu pestrý program
Živou pozvánkou v podobe vyhrávania heligonkárov Hore Detvou a otvorením sprievodných podujatí v areáli amfiteátra začnú v piatok 8. júla 2016 o 16.00 h v Detve 51. Folklórne slávnosti pod Poľanou (FSP).
viac
29.06.2016
Žilinské kultúrne leto 2016 ponúka program pre všetky vekové kategórie
Zaujímavé hudobné a tanečné podujatia budú prebiehať najmä na Mariánskom námestí, na Námestí Andreja Hlinku a v Sade SNP. Do programu sa zapojili aj Stanica Žilina-Záriečie, Mestská krytá plaváreň Žilina, eXtreme park na Vodnom diele Žilina a Konzervatórium Žilina.
viac
01.07.2016
Pozvánka na V. ročník Dňa tradícií obce Miklušovce
Na futbalovom ihrisku TJ Miklušovce sa v nedeľu 10. júla uskutoční v poradí už piaty ročník podujatia Deň tradícií obce Miklušovce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %