Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
16.11.2018 10:37

Žilinská župa sa pustila do revitalizácie Slanického ostrova


Žilinská župa začala s úpravou Slanického ostrova umenia. V týchto dňoch prebieha čistenie od náletových drevín a odpadu. Cieľom je revitalizácia ostrova.


Vedenie Žilinskej župy chce Slanický ostrov skrášliť a upraviť. Prvým krokom je čistenie ostrova. V týchto dňoch sa odstraňujú náletové dreviny v tej časti ostrova, ktorá smeruje do Námestova.


Cieľom je ostrov presvetliť a zviditeľniť barokový kostolík prichádzajúcim návštevníkom. Do prác sa zapojili študenti SOŠ Lesníckej v Tvrdošíne, ktorí župe pomáhajú v rámci výcviku s odbornými prácami.

,,Slanický ostrov je pokojným a pietnym miestom. Preto som veľmi rada, že sa začalo s prácami, ktoré ostrov zveľadia a spravia ho príjemnejším a dôstojnejším,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová. Podľa nej je to však len prvý krok. Začiatkom roka si chce dať župa vypracovať štúdiu revitalizácie ostrova, na základe ktorej by sa realizovala aj ďalšia úprava ostrova – úprava hygienických zariadení, móla, schodísk, osvetlenia kostola, prípadne osadenie informačných tabúľ. ,,Samozrejme tak, aby bol zachovaný pietny charakter tohto miesta,“ dodala županka. Práce na odstraňovaní náletových drevín a čistení odpadu začali v pondelok a budú ukončené v priebehu budúceho týždňa.

Pri obnove Slanického ostrova sa župa rozhodla spolupracovať s mladými ľuďmi, ktorí prichádzajú s inšpiratívnymi nápadmi. ,,Som rád, že sa na nás obrátila skupina mladých ľudí okolo Jakuba Ptačina a OZ Na Orave dobre. Majú nápady aj na ďalšie zaujímavé projekty ako v spolupráci so župou zviditeľniť tento krásny ostrov,“ povedal podpredseda ŽSK Igor Janckulík. Ako dodal, jedným z takýchto projektov bude napríklad digitalizácia oltára v kostole.

Slanický ostrov umenia je v správe Oravskej galérie, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinskej župy. Sezóna na ostrove skončila v septembri a návštevníkov privíta opäť na jar 2019.

Autor: (ts-zsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.02.2017
Župné knižnice vlani požičali takmer dva milióny publikácií
Päť knižníc v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v minulom roku zaregistrovalo 31 645 čitateľov, ktorí si vypožičali 1 934 301 kníh, časopisov či iných špeciálnych dokumentov.
viac
11.09.2017
Cyklobusy budú premávať až do konca septembra
Aj po skončení letných prázdnin stále jazdia na cestách župné cyklobusy. Počas víkendov a sviatkov môžu cyklisti využiť unikátny spôsob prepravy až do nedele 1. októbra 2017.
viac
08.06.2018
Cyklobusy opäť vyrážajú na cesty
Župné cyklobusy sa v nedeľu 10. júna vracajú na cesty v Žilinskom kraji. Premávať budú do troch cyklodestinácií až do 30. septembra a to cez víkendy a sviatky. Počas letných prázdnin od 6. júla do 31. augusta aj v piatky.
viac
01.03.2019
Veselé prázdniny v Žilinskom kraji
Knižnice, divadlo, ale i hvezdárne. Za zábavným programom na jarné prázdniny nemusíte cestovať ďaleko. Organizácie v pôsobnosti Žilinskej župy majú pripravenú zaujímavú ponuku, ktorá poteší malých aj veľkých.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %