Štvrtok 25.04.2019
Dnes má meniny 
Marek
°C
06.07.2018 01:00

Tretí ročník podujatia Chovateľský deň v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica


Ilustračná snímka chovamedoma


Chovateľský deň v skanzene sa tento rok koná v nedeľu 15. júla 2018, opäť v skanzene Vychylovka, Nová Bystrica. Toto celodenné podujatie ponúka možnosť na jednom mieste vidieť naše národné plemená hospodárskych zvierat a psov, folklórne vystúpenia a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby.


Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci skanzenu uvidia naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat. Zvieratá vo Vychylovke vystavujú chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.

“Chovateľský deň v skanzene je naším najvýznamnejším projektom. Pôvodne skromná myšlienka zorganizovať v skanzene výstavu drobných zvierat prerástla do prezentačnej výstavy našich národných plemien hospodárskych zvierat. Prvýkrát sme ju zorganizovali v roku 2016. Získali sme na ňu záštitu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako aj štatút národnej výstavy”, popisuje František Staňo z OZ Chováme doma.

Prezentačnú výstavu zvierat sprevádza folklórny program a ukážky remeselnej tvorby. V sprievodnom programe sa tento rok predstaví Vlasta Mudríková a Peter Staňo, ako aj folklórny súbor Ozvena z Čierneho. “Tento rok pribudnú aj tradičné jedlá, ktoré si budú môcť návštevníci kúpiť od regionálnych producentov. Chceme tým vyriešiť aj obmedzené kapacity skanzenu na stravovanie,” dopĺňa F. Staňo. Pre deti sú pripravené viaceré tematické atrakcie. Môžu sa povoziť na historickom drevenom kolotoči, alebo vyskúšať, ako sa dojí krava.

Usporiadatelia chcú návštevníkom ukázať, ako sa kedysi žilo - drevenice, hospodárske zvieratá a remesla - to všetko pomáha vytvoriť si obraz o živote našich dedov a prezentovať tak dedičstvo, ktoré nám zanechali.

Podujatie je určené širokej verejnosti, chovateľom a milovníkom zvierat. Svojím charakterom, ktorý dotvára aj príjemné prostredie skanzenu, láka najmä rodiny s deťmi. Na minulý ročník Chovateľského dňa v skanzene sa prišlo pozrieť takmer 3200 návštevníkov.

Chovateľský deň v skanzene organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja. 

Program:

10.00 – 17.00 Prezentačná výstava koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov

11.00 Otvorenie podujatia

11.30 Folklórne vystúpenia

13.00 Svätá omša

 Viac informácií na www.chovamedoma.sk

Autor: Ing. Martina Staňová


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.07.2016
Bicykluje srdcom a motivuje silou
Správca nadácie TA3 Peter Káčer sa už po tretíkrát pripravuje na charitatívnu jazdu bicyklom po Slovensku.
viac
09.08.2016
Chovateľský deň v skanzene Vychylovka
14. augusta sa v Skanzene Nová Bystrica - Vychylovka koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka prezentačná výstava hospodárskych zvierat pôvodných slovenských plemien. Podujatie spája tradičný skanzen a naše pôvodné hospodárske zvieratá.
viac
07.10.2018
Tretí ročník Tour de Tokaj aj so zlatým Jozefom Metelkom
Len raz v roku majú bežci a cyklisti možnosť vyskúšať si trasu vedúcu cez tokajské vinice. Týždeň po košickom maratóne - 13. októbra 2018 - sa uskutoční tretí ročník rastúceho podujatia Tour de Tokaj. To spája krásu športu s krásou Košického regiónu a chuťou pravého tokajského vína.
viac
14.11.2018
Tretí ročník Vrchárskej koruny Trenčianska finišuje
Účastníkov najviac potrápil vrchol Makyta. Na zdolanie všetkých 20 výziev máte čas už len do konca novembra!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.55 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.77 %