Streda 23.05.2018
Dnes má meniny 
Želmíra
25.4°C Bratislava
25.08.2016 02:30

Rómovia z Coburgovej ulice si svojpomocne budujú ihrisko minifutbalu


Snímka zdroj: (trnava.sk).


Riešenie rómskej problematiky je dlhodobý proces a mesto Trnava sa snaží postupovať v tejto veci koncepčne. Coburgova ulica patrila v minulosti k najkrajším a najobľúbenejším lokalitám v Trnave.


Z niekdajšej slávy ostali dnes už len ruiny a ulica sa v priebehu minulých desaťročí stala domovom rómskej komunity. Hoci sú niektoré jej časti už upravené a vynovené, sú tu i miesta, na ktorých sa zastavil čas. Informoval o tom hovorca mesta Pavol Tomašovič.      

„V roku 2013 bola v Trnave v rámci mestského zastupiteľstva zriadená komisia pre riešenie problematiky neprispôsobivých občanov. Jej terajší predseda Jozef Čavojský navrhuje zmeniť výraz neprispôsobiví na sociálne slabí, pretože všetkých Rómov nemožno označiť za problematických. Mnohí z nich pracujú, starajú sa o deti a dbajú na ich školskú dochádzku,“ vysvetlil. Podľa jeho ďalších slov im však životné podmienky bránia v tom, aby sa dokázali lepšie integrovať. S cieľom pomôcť im boli v uplynulých mesiacoch zozbierané podnety občanov žijúcich na Coburgovej a niektoré z ich pripomienok sa už začali realizovať - inštalácia spŕch, oprava kanalizácie či výsadba stromov.      

Na Coburgovej v súčasnosti žije takmer 250 ľudí, z toho väčšina sú školopovinné deti, ktoré navštevujú neďalekú Základnú školu Maxima Gorkého. Dosahujú o niečo slabšie študijné výsledky, no nájdu sa medzi nimi i veľmi šikovné deti. Úspešné sú najmä v aktivitách spojených s hudbou a spevom. „Najlepšou formou, ako sociálne slabým spoluobčanom pomôcť, je začať pracovať práve s mladou generáciou. Jednou z možností môže byť otvoriť im cestu k športu a obzvlášť futbalu, pretože sú v tejto oblasti prirodzene talentovaní,“ uviedol hovorca.      

Ako povedal, v rámci snáh o integráciu sociálne slabých spoluobčanov sa zo spoločnej iniciatívy Čavojského a mesta Trnava uskutočnila v pondelok (22. 8.) na tejto ulici dobrovoľná brigáda. Obyvatelia Coburgovej ulice si postupne upravia priestor, ktorý bude slúžiť ako ihrisko na minifutbal. „Mesto poskytlo krovinorezy, náradie a kontajner na odpad, ostatné práce si zabezpečujú tamojší občania svojpomocne,“ zdôraznil Tomašovič.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2016
Prvý tohtoročný Trnavský piknik bude na kalvárii
Po Ružovom parku a Botanickej záhrade našlo obľúbené podujatie Trnavský piknik opäť nový priestor, ktorý ožije atmosférou pohody – tento raz to bude park pri kalvárii.
viac
20.12.2016
Dva nové portály radnice sú vianočným darčekom pre občanov
Dva nové špecializované portály, ktorých cieľom je zvýšiť transparentnosť a otvorenosť samosprávy, zavádza mesto Trnava ako vianočný darček pre svojich obyvateľov.
viac
06.02.2017
O vypracovanie projektu obnovy hradieb nemal nikto záujem
Ani jeden záujemca nereagoval na výzvu trnavskej radnice predložiť cenovú ponuku na vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. Mesto zverejnilo výzvu s uzávierkou 3. februára, odozva však bola nulová.
viac
06.06.2017
Trnava sa stala Európskym mestom stromov 2017
Mesto úspešne rieši problém s nedostatkom prírodného zázemia intenzívnou výsadbou stromov priamo v meste. Za túto snahu a starostlivosť o zeleň udelila Trnave Európska arboristická rada (EAC) titul Európske mesto stromov 2017.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %