Sobota 27.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslav
°C
28.01.2017 11:05

Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí


Snímka: (msú)


Charta európskych vidieckych obcí bola založená v roku 1989. Vtedy k nej pristúpilo dvanásť obcí a postupne sa rozrastala s rozširovaním Európskej únie. Dnes má 28 členov - 28 obcí z každej krajiny EÚ. Medzev sa stal jej členom v roku 2005, po tom, čo Slovensko vstúpilo do Európskej únie.


Odvtedy naše mesto v tomto združení reprezentuje Slovenskú republiku.

Charta európskych vidieckych obcí je veľmi aktívne a živé združenie obcí celej Európy s veľmi výstižným logom „PEOPLE MEET PEOPLE“, čo v preklade znamená ľudia stretávajú ľudí. Každoročne je v inej časti Európy usporiadané jedno veľké stretnutie s účasťou desaťčlennej delegácie z každej členskej obce a zväčša štyri stretnutia pre menšie skupiny s účasťou 2 - 4 delegátov z 9 – 10 krajín. Dve stretnutia pre dospelých a dve pre mládež.

 Mesto Medzev bolo v roku 2014 úspešným žiadateľom o grant a získalo podporu pre projekt charty na roky 2015 – 2016 v rámci ktorého finančne pokrývalo náklady spojené s organizáciou a účasťou na stretnutiach charty. Projekt bol financovaný  Európskou úniou v rámci programu Európa pre občanov, oblasť 2: Podpora demokracie a občianska participácia, opatrenie: Siete medzi mestami.

Hlavným cieľom projektu bolo stimulovať aktívne európske občianstvo, zlepšiť podmienky občianskej a demokratickej účasti na úrovni Únie, priblížiť Európanom chápanie politiky Únie s cieľom podporovať vzájomnú toleranciu a porozumenie medzi národmi. Obsahom stretnutí okrem spoznávania kultúry hostiteľskej krajiny boli tiež konferencie, pracovné stretnutia a následné diskusie na tému "Ako rozšírenie Európskej únie v roku 2004 ovplyvnilo občanov v malých vidieckych komunitách v Európe?". Jedným z kľúčových výstupov je pozitívny vplyv zúčastnených na rozšírenie Únie s poukázaním na možnosť cestovania, pracovania a študovania v iných krajinách a na zdieľanie skúseností navzájom.

V priebehu rokov 2015 – 2016 sa na základe projektu a spolupráce charty stretlo navzájom viac ako 1600 Európanov na podujatiach v Španielsku, Litve, Nemecku, Slovinsku, u nás na Slovensku a v Anglicku.

 Hádam málokto z Medzevčanov nepostrehol to, že v júli tohto roku sa u nás konalo stretnutie Charty európskych vidieckych obcí, kedy sa Medzev zmenil počas takmer piatich dní na európsku obec, v ktorej Ste mohli na ulici stretnúť naraz Portugalca, Taliana, Slovinca, Švéda, Dána..., kedy Ste mohli na jednom mieste počuť španielčinu, češtinu, maďarčinu, estónčinu, angličtinu, nemčinu...

Áno, nebolo jednoduché zorganizovať stretnutie s účasťou takmer 270 hostí z každého kúta Európy, hovoriacich rôznymi jazykmi, rôzneho veku. Nebolo jednoduché pripraviť program stretnutia a hlavne to celé počas týchto dní ukočírovať a myslím, že všetci z Medzeva, ktorí sa na tom podieľali mali z počiatku obavy, ale azda každý jeden si nakoniec povedal, že to stálo za to. Stretnutie charty v Medzeve zostane dlho v pamäti, vďaka novým priateľstvám, skúsenostiam a neopakovateľným zážitkom. Vďaka tomu, že sme zažili to čaro spoznávania ľudí  rôznych kultúr navzájom.

Tiež bolo úžasné vnímať súdržnosť Medzevčanov, ich priateľskosť a schopnosť spolupodieľať sa na tom, aby celé stretnutie bolo úspešné a aby sa aj patrične odprezentovali Neskutočne veľa rúk prispelo k úspešnému uskutočneniu celého stretnutia a všetci ťahali za rovnaký povraz.

Stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 14. až 18. júla. Vo štvrtok sme privítali takmer 270 Európanov a zoznámili ich s hostiteľskými rodinami. V piatok ráno program začal spoločnou omšou, pokračoval sprievodom všetkých delegácii po námestí za doprovodu dychovej hudby Medzevčanka, oficiálnym uvítaním a príhovormi  a vyústil do slávnostného odhalenia pamätného monumentu v areáli základnej školy. Má tvar vodného kolesa, ktorým sa poháňali buchary tradičných Medzevských kováčskych hámrov. A lopatky kolesa tvoria tabuľky s názvami partnerských obcí a krajín a spolu ho symbolicky  poháňajú. Ako celok vystihuje zjednotenú Európu spojenú s históriou Medzeva. Poobede program pokračoval svojou pracovnou časťou na tému: "Ako rozšírenie Európskej únie v roku 2004 ovplyvnilo občanov v malých vidieckych komunitách v Európe?". Piatok sa ukončil kulinárskom večerom, na ktorom každá krajina prezentovala svoje národné špeciality.

Sobotňajšie dopoludnie patrilo športovým aktivitám. Charťáci sa mohli zúčastniť polmaratónu, poobede sa pracovalo na workshopoch na tému stretnutia, hostia navštívili priemyselnú zónu, hámor v Šugove, múzeum kinematografie a hvezdáreň. Večer spestril kultúrny program.

V nedeľu ráno sa hostia vypravili historickým vlakom navštíviť metropolu východného Slovenska, kde trávili deň v sprievode organizačného tímu. Večer sa všetci hostia s hostiteľmi stretli na záverečnom večeri, spojenom s kultúrnym programom. Naše mesto odovzdalo štafetu nasledujúcemu usporiadateľovi veľkého letného stretnutia Charty v r. 2018, mestu Kannus vo Fínsku.

Pri záverečnom lúčení zahraničné delegácie nešetrili ďakovaním, uznaním a chválou nad pestrým programom stretnutia, ktorý im priblížil našu kultúru a zvyky, našu mentalitu, gastronómiu a pohostinnosť. Veľmi si chválili a vážili chvíle strávené v rodinách.

Organizácia takejto akcie, akou bolo stretnutie charty u nás sa nedá natrénovať ale všetci, ktorí pridali ruku k dielu pred stretnutím, počas neho a po ňom, každý jednotlivo a všetci spoločne si môžeme s čistým svedomím povedať -  dielo sa podarilo a skúsenosť to bola hodnotná.

Autor: MsÚ Medzev


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2016
O geotermálny vrt majú záujem Američania
O Teriakovce v okrese Prešov má záujem americký investor. Láka ho tu horúca slaná voda v útrobách zeme.
viac
31.05.2016
S mestami musia rásť aj regióny
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa v dňoch 30. a 31. mája zúčastnil Fóra o mestskej agende a výjazdovej schôdze komisie pre kohéznu politiku a rozpočet EÚ Európskeho výboru regiónov v Amsterdame.
viac
28.01.2017
Európa pre slovenské mestá a regióny
Mestá a regióny Európsku úniu mimoriadne zaujímajú. Prečo? Lebo, ako sa hovorí, tím je taký silný ako jeho najslabší článok. Ak sa teda systematicky a rozumne sústreďuje pozornosť aj na tých slabších, posilní to aj celok.
viac
07.04.2018
Stred Európy sa ukrýva pod vežou Kostola sv. Jána Krstiteľa
Stred Európy si privlastňuje kdekto, každý správny Slovák ale vie, že geografický stred Európy sa nachádza na strednom Slovensku neďaleko obce Kremnické Bane. Konkrétne na mieste Kostola sv. Jána Krstiteľa, ktorý si tu postavili obyvatelia okolitých obcí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %