Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
31.05.2016 02:00

S mestami musia rásť aj regióny


Snímka zdroj: (ujszo.com).


Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa v dňoch 30. a 31. mája zúčastnil Fóra o mestskej agende a výjazdovej schôdze komisie pre kohéznu politiku a rozpočet EÚ Európskeho výboru regiónov v Amsterdame.


"Mestá sú nepochybne významnými motormi rozvoja v Európe, veď produkujú až 85% HDP. Klasický príklad máme Bratislavu, ktorá stimuluje hospodársky rast krajiny a produkuje pracovné miesta pre celé Slovensko. V Bratislave na jednej strane zažívame prudký rozvoj, ktorý je síce pozitívny pre krajinu, no na druhej strane to vytvára stále nové a nové výzvy pre celý Bratislavský kraj. Župa musí plniť viaceré povinnosti plynúce z prudkého rozvoja a zabezpečiť služby pre celý kraj. Z toho dôvodu si myslím, že mestská agenda sa musí rozvíjať v partnerstve so všetkými relevantnými hráčmi," vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.      

Konferenciu organizovalo hlavné mesto Amsterdam v spolupráci s provinciou Severné Holandsko a Asociáciou holandských miest v rámci holandského predsedníctva v Rade EÚ. Fóra sa zúčastnili zástupcovia miestnych a regionálnych orgánov zo všetkých členských štátov, inštitúcií EÚ a zainteresovaných strán. Delegáti diskutovali o krokoch, ktoré treba podniknúť, aby bola mestská agenda lepšie zohľadnená pri tvorbe európskych politík, ako napríklad inteligentné, inovatívne mestá ale aj ekologický, inkluzívny a udržateľný rozvoj.      

Predseda BSK Pavol Frešo pozval delegátov na 7. Európsky samit regiónov a miest, ktorý kraj spolu s mestom Bratislava organizuje 8. a 9. júla v Bratislave.      

"Z Amsterdamu som si priniesol inšpiráciu pre samit. Práve v Bratislave budeme diskutovať o ďalšom rozvoji kohéznej politiky po roku 2020, jej revízii a hlavne jej zjednodušenia, aby obce a mestá mali možnosť efektívne čerpať prostriedky na dôležité projekty. Investovať a spájať je mottom samitu. Spolu musíme presadiť podporu pre investície do kvalitných projektov v rámci dopravnej, energetickej a inteligentnej infraštruktúry. Okrem toho zapájame do diskusie aj obyvateľov kraja, pretože práve na nich majú európske politiky najväčší vplyv," dodal na predseda BSK Pavol Frešo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.04.2016
Výdavky na obyvateľa Bratislavského kraja boli minulom roku 208 €
Sumu približne 208 € na obyvateľa ročne vynakladá Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na zabezpečenie svojich kompetencií v oblasti sociálnej starostlivosti, vzdelávania, kultúry, dopravy či turizmu. Vyplýva to zo Záverečného účtu BSK za rok 2015, ktorý v piatok 22. apríla schválili poslanci.
viac
24.08.2016
Anton Marcinčin: Obce a okresy si zaslúžia kvalitný regionálny rozvoj
Anton Marcinčin, ekonóm a niekdajší poradca ministra financií P. Kažimíra je splnomocnencom vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov. Jeho ambíciou je spojiť regionálne vízie na báze priorít a konkrétnych partnerov tak, aby spoluprácou podporovali miestny rozvoj. Aké sú cesty k tomuto cieľu?
viac
28.01.2017
Európa pre slovenské mestá a regióny
Mestá a regióny Európsku úniu mimoriadne zaujímajú. Prečo? Lebo, ako sa hovorí, tím je taký silný ako jeho najslabší článok. Ak sa teda systematicky a rozumne sústreďuje pozornosť aj na tých slabších, posilní to aj celok.
viac
23.11.2017
Odborníci o rozvoji vidieka
Bratislavský samosprávny kraj a Regionálna anténa Národnej siete rozvoja vidieka SR pre Bratislavský kraj zorganizovali v poradí tretiu Konferenciu rozvoja vidieka Bratislavského kraja 2017. Bola určená najmä pre prijímateľov z oblasti vidieka a konala sa 23. novembra v hoteli na Seneckých jazerách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %