Pondelok 23.07.2018
Dnes má meniny 
Oľga
20°C Bratislava
03.08.2017 02:45

Dobiť baterky môžete už aj v Považskej Bystrici za menej ako pol hodinu


Nová rýchlonabíjacia stanica pre elektromobily.


Od roku 2015 počet áut na elektrický pohon na slovenských cestách stúpol takmer 3,5-násobne. Kvalitu cestovania elektromobilom ovplyvňuje infraštruktúra nabíjacích staníc. Jedna z nich – univerzálna a rýchlonabíjacia – funguje v centre Považskej Bystrice. Onedlho k nej v kraji pribudnú ďalšie dve.


Je univerzálna, teda vhodná pre všetky typy elektromobilov a rýchlonabíjacia – stav batérie vozidla sa vyšplhá takmer na maximum za menej ako pol hodinu. Pri obchodnom centre MPark v Považskej Bystrici ju v rámci podpory elektromobility vybudoval Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Elektromobilita je totiž je jednou zo 6 podoblastí environmentálneho konceptu Zelená župa.

Projekt Zelená župa je dlhodobým vizionárskym projektom, ktorý okrem znižovania energetickej náročnosti budov, elektronizácie služieb, rozvoja cyklodopravy či environmentálneho vzdelávania myslel aj na hudbu budúcnosti, ktorou je elektromobilita. Aj preto na TSK pristúpili v januári tohto roku k zaobstaraniu 4 elektromobilov, ktoré jazdia ekologicky a navyše za 2€ na 100 km. „Chceme týmto spôsobom znižovať emisie CO2, ktoré produkujú benzínové, resp. dieselové motory. Vybudovaním elektronabíjačiek chceme motoristov povzbudiť k využívaniu elektromobilov a zabezpečiť, aby si svoje vozidlo mohli pohodlne dobiť do pol hodiny,“ informoval predseda TSK Jaroslav Baška s tým, že správcom nabíjačky je v súčasnosti Správa ciest TSK. „Myslím si, že elektromobilita je nezvratný proces. Len od roku 2015 narástol počet elektromobilov na slovenských cestách o takmer 3,5-násobok,“ dodal župan k téme elektromobility. K jej rozvoju je podľa župana potrebná práve dostatočná sieť dostupných nabíjačiek.

Motoristi preferujúci elektromobilitu tak môžu vyplniť čas, kým sa im batéria elektrovozidla dobije, nákupmi, kávou, obedom či vybavovačkami v meste. Umožňuje to výhodná poloha stanice pri nákupnom centre MPark, ktoré súhlasilo s jej vybudovaním. Podľa riaditeľa centra Rudolfa Mišovca aj preto, aby zákazníci mohli spojiť príjemné s užitočným. Pri nabíjacej stanici z boku budovy centra MPark sa nachádzajú 2 vyhradené parkovacie miesta pre elektromobily, označené zeleným vodorovným dopravným značením. „Nabíjacia stanica má všetky typy konektorov, ktoré dokážu pokryť všetky typy elektromobilov. Stanica je verejne prístupná pre všetkých motoristov jazdiacich vozidlom na elektrický pohon,“ konkretizoval projektový manažér projektu Zelená župa Martin Macíček.

V blízkej dobe plánuje TSK v kraji vybudovať ďalšie dve rýchlonabíjacie stanice pre elektromobily. Urobí tak pravdepodobne v Prievidzi a v meste Stará Turá, aby pokryl dostupnosť celého kraja elektrickým vozidlom. Cena jednej elektronabíjacej stanice sa pritom pohybuje vo výške 30 tis. €.

 

Autor: (Veronika REZÁKOVÁ, TSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.04.2017
Neváhaj a pošli svoj návrh projektu aj ty!
Participatívny rozpočet Trenčianskej župy ti pomôže zhmotniť nápady.
viac
17.05.2017
Do práce na bicykli bude v máji jazdiť sedemtisíc cyklistov
Kampaň Do práce na bicykli na podporu ekologickej nemotorovej dopravy, sa koná štvrtýkrát. Tento rok sa do súťaže zaregistrovalo 74 miest a obcí. Tento počet prekonal všetky predošlé ročníky.
viac
29.11.2017
Environmentálny grantový systém TSK má za sebou ďalší rok
Grantový systém Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) s názvom Zelené oči má za sebou ďalší rok. Podávať žiadosti bolo po novom možné len do konca augusta. TSK pristúpil k zmene termínu podávania žiadostí z dôvodu, aby sa navrhované projekty stihli zrealizovať do konca roka.
viac
24.01.2018
Svoju knihu dostanú aj dychové hudby a folklórne zoskupenia
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) sa po úspechu publikácie o dobrovoľných hasičských zboroch v Trenčianskom kraji rozhodol prísť s ďalšou knižnou novinkou, ktorá odprezentuje hudobné poklady regiónu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.53 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.34 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.13 %