Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
07.06.2019 09:25

Komárňanská nemocnica pozýva darcov do divadla


Nemocnica Komárno, člen skupiny AGEL


Nemocnica Komárno, člen skupiny AGEL, v spolupráci s partnermi pozýva 11. júna všetkých dobrovoľníkov na mobilný odber krvi v priestoroch Jókaiho divadla v Komárne od 8:00 do 11:00 hodiny.


Divadelná kvapka krvi sa organizuje ako pripomienka Svetového dňa darcov krvi, ktorý každoročne pripadá na 14. júna.

„Pozývame všetkých dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podeliť o život zachraňujúcu tekutinu, aby prišli 11. júna od 8:00 do 11:00 hodiny do Jókaiho divadla v Komárne na Petőfiho ulici. Darovanie krvi je úctyhodný humánny čin, pretože pomôže zachrániť život človeka po úraze, autonehode, pri pôrode, ťažkých operáciách a u pacientov s onkologickým ochorením, “ uviedla primárka oddelenia hematológie a transfuziológie MUDr. Enikő Radi.

Darcom krvi sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov, ktorý váži viac ako 50 kg. Deň pred darovaním krvi by mal človek piť veľa tekutín, nejesť mastné jedlá, nepiť alkohol a ráno by si mal dať iba ľahké raňajky. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Potrebné je priniesť si so sebou doklad totožnosti (občiansky preukaz) a kartu poistenca. Evidovaní, viacnásobní darcovia potrebujú i preukaz darcu.

Samotný odber krvi zaberie viac-menej 10 minút, celý proces však trvá približne jednu hodinu. Pred odberom krvi sa dobrovoľník zaregistruje, vyplní dotazník s otázkami, podrobí sa vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom. Po absolvovaní vyšetrenia sa darca presunie do odberovej časti, kde daruje krv za prítomnosti zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi zdravotníci získajú 400 až 450 ml krvi. Po odbere sa odporúča ostať ležať v pokoji minimálne 10 minút. Ďalších 24 až 48 hodín sa by mal darca konzumovať vyváženú stravu, mal by prijať viac tekutín a dopriať si odpočinok.

Autor: (ts-nk-angel)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.12.2016
Mikulášski motorkári opäť obdarovali deti v komárňanskej nemocnici
Detskí pacienti Všeobecnej nemocnice Komárno privítali aj tento rok členov motorkárskeho klubu Children of Heaven, ktorí ich prišli prekvapiť prezlečení za Mikulášov. V sobotu (3.12.) netradiční, motorizovaní Mikuláši rozdávali radosť a balíčky detským pacientom nemocnice.
viac
27.04.2017
Podhradská kvapka krvi bude mať v meste premiéru
V meste Spišské Podhradie, ktoré sa nachádza priamo pod Spišským hradom, sa v piatok 28. apríla po prvý raz uskutoční odber krvi pod názvom Podhradská kvapka krvi.
viac
13.03.2018
Komárňanskí zdravotníci pripravujú sobotňajší odber krvi
Hematologicko-transfúzne oddelenie Všeobecnej nemocnice Komárno, prevádzkovanej neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadenej skupinou AGEL, pozýva verejnosť na sobotňajšie darovanie krvi v priestoroch nemocničného oddelenia od 7:30 hod. do 11:00 hod.
viac
11.03.2019
Valentínska kvapka krvi prilákala študentov
Študenti viacerých stredných škôl v Komárne sa rozhodli darovať krv v rámci Valentínskej kvapky krvi. Kampaň Slovenského Červeného kríža, do ktorej sa zapojila aj Nemocnica Komárno, potrvá do 21. marca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %