Piatok 26.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslava
°C
02.07.2022 03:45

Župa vyzvala vládu, aby pomohla strategickým podnikom cez envirofond


Snímka zdroj: acsr.sk


Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja dnes schválilo výzvu adresovanú vláde, na prehodnotenie rozdeľovania peňazí z envirofondu pre strategické podniky, ktorých prevádzka je energeticky náročná a teda ju významne ovplyvňujú ceny elektriny. Na území kraja sa nachádzajú hneď tri.


Pomôcť v čase krízy strategickým podnikom by mohla novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Zákon dnes umožňuje prostredníctvom environmentálneho fondu vrátiť naspäť do strategických podnikov 7,5% z výnosu, získaného z dražieb emisných kvót. Táto suma by však mala byť vyššia, k čomu dnes vyzvali vládu aj poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Vyspelé krajiny, ktoré chcú na svojom území takéto strategické podniky udržať, im ponúkajú kompenzácie z výnosu v priemere vo výške 18%. Realita u nás je taká, že hoci je v zákone 7,5%, ministerstvo životného prostredia môže v odôvodnených prípadoch túto výšku meniť. Podľa podnikov sa im v podobe kompenzácií vrátili v uplynulých rokoch len asi 2% z výnosu,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu predseda BBSK Ján Lunter.

V dobe, keď ceny energií, potravín a ďalších dôležitých komodít raketovo stúpajú, hľadajú vyspelé krajiny všetky možné riešenia, ako systémovo pomôcť.

„Preto aj my vyzývame vládu, aby zamedzila významným hospodárskym škodám a urýchlene zákon o obchodovaní s emisnými kvótami novelizovala, pri stanovení výšky kompenzácie na 18%. Aj takto môže pomôcť udržať u nás podniky, z ktorých každý zamestnáva rádovo stovky až tisícky ľudí a ktoré sa významným spôsobom podieľajú na tvorbe HDP,“ doplnil Ján Lunter.

Ohrozená je výroba priamo v kraji

To, že sa touto témou zaoberalo aj krajské zastupiteľstvo, nie je náhoda. Na území BBSK sa nachádzajú hneď tri takéto strategické podniky, ktorým boli vyplatené kompenzácie z Environmentálneho fondu – ide o Železiarne Podbrezová, SHP Harmanec a o spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom.

„Práve posledný menovaný, výrobca primárneho hliníka, patrí k energeticky najnáročnejším spoločnostiam a ročne na svoju výrobu spotrebuje až 10 % celoslovenskej spotreby elektriny. Preto sa Slovalca silne dotýka zvyšovanie cien energií a hrozí, že v roku 2023 bude spoločnosť nútená ukončiť výrobu v Žiari nad Hronom. Pritom ide o spoločnosť s ekologickou prevádzkou, ktorá zamestnáva až 4% všetkých zamestnaných v žiarskom okrese. To nesmieme dopustiť,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Naviac, koronakríza a čipová kríza ukázali, že v strategických materiáloch sa nedá vždy spoľahnúť iba na dovozy zo zahraničia a vlastná výroba hliníka je pre Slovensko o to významnejšia, že je predpoklad, že dopyt po ňom nebude v dlhodobom horizonte klesať.

„Ak nevynaložíme zdroje z envirofondu pre podniky ako Slovalco, prídeme o ekologického výrobcu hliníka a budeme musieť nakupovať „špinavý“ čínsky hliník,“ upozorňuje podpredseda BBSK.

Obavy v regióne

„Ani náš kraj, ani naša krajina a ani Európa si nemôžu dovoliť o takúto prevádzku prísť – o to dôraznejšie preto apelujeme na vládu, aby sa ku strategickým podnikom, ktoré dávajú prácu množstvu ľudí a vyrábajú suroviny nevyhnutné pre fungovanie dnešnej spoločnosti, postavila partnersky a dorovnala ich kompenzácie na úroveň európskeho priemeru – teda 18 % výnosu z dražieb emisných kvót,“ povedal Ondrej Lunter.

„Obyvatelia stredného Pohronia sledujú situáciu so strachom a obávajú sa, že výroba hliníka v Žiari nad Hronom po 70 rokoch skončí. Spustili sme preto petíciu na podporu zachovania spoločnosti Slovalco, do dnešného dňa máme vyzbieraných asi 5000 podpisov, do mesiaca-dvoch predpokladáme, že ich bude dvojnásobok. Vláda už dva roky sľubuje, že zmení zákon tak, aby boli naše spoločnosti konkurencieschopné. Má k dispozícii nástroje a aj dostatok zdrojov v environmentálnom fonde, uvidíme, ako sa k tomu postaví aj po tejto výzve,“ uzavrel Ladislav Kukolík, poslanec ZBBSK za obvod Žiar nad Hronom.

Autor: (ts-BBSK, Lenka Štepáneková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.03.2020
Rúška na objednávku kraja šijú firmy v regióne, pridali sa divadlá aj školy
Nedostatok ochranných rúšok sa snaží Banskobystrický samosprávny kraj kompenzovať tým, že ich výrobu objednal u firiem v regióne. Látkové rúška dobrovoľne šijú aj v niektorých divadlách a stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, pomôcť im môžete látkami.
viac
16.04.2020
Komunikácia štátu smerom k samosprávam je roztrieštená a nefunkčná
Vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici 15. apríla 2020 zasadali členovia prezídia Únie miest Slovenska. Spolu dvadsaťdva primátoriek a primátorov najväčších miest Slovenska sa zhodlo, že komunikácia štátu smerom k samosprávam je v čase koronakrízy roztrieštená a nefunkčná.
viac
12.09.2020
Župa opäť ocenila pedagógov za ich celoživotnú prácu
Banskobystrický samosprávny tento rok ocenil prácu 52 pedagogických zamestnancov a zamestnankýň. Slávnostné stretnutia pri príležitosti ich odchodu do dôchodku sa konali v stredu 9. septembra v Banskej Bystrici a vo štvrtok 10. septembra v Lučenci.
viac
15.09.2021
Za kultúrou bez auta a s polovičnou zľavou: Kraj sa zapája do ETM
Banskobystrický samosprávny kraj pripravil v sobotu 18. septembra, počas Európskeho týždňa mobility, 50 percentné zľavy zo vstupného do múzeí a galérií. Zľavy poskytnú počas tohto dňa nielen krajské kultúrne inštitúcie, ale pripojili sa aj ďalšie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %