Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
05.10.2022 11:40

Zrekonštruovaný kaštieľ v Modre otvorí v sobotu brány pre verejnosť


Snímka zdroj: (BSK).


Donedávna schátraný kaštieľ v Modre, národná kultúrna pamiatka, otvorí po komplexnej rekonštrukcii opäť svoje brány verejnosti. Stane sa tak v sobotu (8. 10.) v rámci dňa otvorených dverí.


Návštevníci si budú môcť pozrieť vynovené vonkajšie i vnútorné priestory, pripravený bude pre nich aj kultúrno-hudobný program. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

V modranskom kaštieli by malo zároveň vzniknúť kultúrno-kreatívne centrum pre vinárov, vinohradníkov, umelcov, žiakov, keramikárov, neziskové organizácie, ale i laickú a odbornú verejnosť. Zázemie nájdu malé javiskové formy, rôzne výstavy a podujatia, chýbať nebude ani vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou.

"Vlajkovou loďou projektu je vytvorenie digitálno-dokumentačného centra so študovňou. Vďaka digitalizácii zachováme kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel," skonštatoval predseda BSK Juraj Droba s tým, že v pláne je tiež kompletná revitalizácia záhrady. Hotová má byť do konca roka.

V rámci obnovy bola opravená strecha, okná i historická fasáda. Rekonštrukciu prešli aj vnútorné priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrne i vzdelávacie aktivity. Sú bezbariérové, pričom každá miestnosť bude mať iné zameranie, čím kraj podporí aj tradičné remeslá, lokálne produkty i gastronómiu.

Kaštieľ otvoria predstavitelia kraja spolu s rakúskymi partnermi v piatok (7. 10.). Pre verejnosť bude kaštieľ otvorený následne v sobotu od 10.00 do 17.00 h.

Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahli 2 720 000 eur, z toho na rekonštrukciu kaštieľa a záhrady 2 400 000 eur a na interiérové vybavenie 320 000 eur. Z externých zdrojov získal kraj dva milióny eur. Ide o projekt cezhraničnej spolupráce.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2017
Kaštieľ v Modre je bližšie k rekonštrukcii
V priebehu dvoch rokov by sa súčasné Malokarpatské osvetové stredisko v Modre malo zmeniť na moderné Kultúrno-kreatívne centrum.
viac
28.05.2021
Župa spúšťa rekonštrukciu Kaštieľa v Čunove. Vznikne tam Ekocentrum
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa po fázach príprav púšťa do komplexnej rekonštrukcie Národnej kultúrnej pamiatky Kaštieľa v Čunove. Rozdelená bude do viacerých fáz a na ich konci sa toto miesto premení na Ekocentrum pre širokú verejnosť každej vekovej kategórie.
viac
19.07.2022
Rekonštrukcia budovy Modranského kaštieľa vstupuje do kolaudačného procesu
Rekonštrukcia budovy Modranského kaštieľa, v ktorom sídli napríklad aj Malokarpatské osvetové stredisko, vstupuje do kolaudačného procesu.
viac
19.08.2022
Rekonštrukciu kaštieľa v Modre dokončili, otvoria ho v októbri
Rekonštrukciu donedávna schátraného kaštieľa v Modre, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, dokončili. Otvoriť ho plánujú v októbri.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %