Ilustračná snímka, zdroj: Getty Image
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska listom požiadal predsedov hospodárskeho výboru parlamentu a výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj o zvolanie spoločného mimoriadneho rokovania k téme energií.
Mestá a obce sú v aktuálnej ekonomickej situácii pod obrovským tlakom v dôsledku nestability v oblasti cien a zabezpečovania energií. Súvisí to tak s cenovými výkyvmi aj ukončením podnikania niektorých subjektov, ktoré zabezpečovali dodávky energií. Pri hľadaní riešení sú samosprávy atakované ponukou dodávateľov, ktorá je rádovo vyššia ako doposiaľ, čo výrazne ovplyvní výdavkovú časť rozpočtu, nakoľko mestá a obce sú najväčšími zriaďovateľmi škôl a školských zariadení, zariadení v sociálnej oblasti, ale aj v kultúre a pod.
„Samosprávy sa aktuálne dostávajú aj do legislatívne nekomfortnej situácie v dôsledku vyhlasovania verejných obstarávaní s obrovským rizikom, že žiadna z dodávateľských spoločností sa kvôli cenovej nestabilite energií ani neprihlási do súťaže, ktorá by mala generovať reálnu cenu v trhom prostredí. Ak sa samosprávy rozhodnú zazmluvniť dodávateľa, ktorý limituje svoju ponuku konkrétnym krátkym dátumom a časom, môže to evokovať podozrenie z nehospodárnosti, čo vytvára ďalšiu úroveň potenciálnych problémov,“ hovorí predseda ZMOS Branislav Tréger.
Združenie miest a obcí Slovenska v tejto súvislosti pripomína, že mestá a obce sú najväčší zriaďovatelia škôl a školských zariadení. Pod ich strechou je 2 754 materských a 1 886 základných škôl. Podobné je to aj v prípade sociálnych služieb, čo môžeme kvantifikovať 711 pobytovými zariadeniami, dennými stacionármi a pod. Celkovo 135 samospráv má príspevkové alebo rozpočtové organizácie v oblasti kultúry. Ďalších 2 500 kultúrnych stánkov poskytuje kultúrne vyžitie pre individuálne podujatia. Na Slovensku máme dve mestá s električkovou a 5 miest s trolejbusovou dopravou. Podobná situácia je aj v prípade vyšších územných celkov, nakoľko práve samosprávne kraje sú zriaďovatelia stredných škôl, internátov, jedálni, sociálnych zriadení v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov a mali by sme pridať aj počet knižníc, galérií, hvezdárni atď. Je preto zrejmé, že problém s cenami energií, ale aj ukončenie činností niektorých dodávateľov má negatívne dopady naprieč celou samosprávou.
„Na základe uvedeného je zrejmé, že na tieto problémy je potrebné urýchlene a zodpovedne reflektovať. Preto sme požiadali predsedov príslušných parlamentných výborov o zvolanie mimoriadneho a spoločného rokovania za účasti najvyšších štátnych autorít v oblasti verejného obstarávania a kontroly, teda Úradu pre verejné obstarávanie SR a Najvyššieho kontrolného úradu SR,“ dodáva Branislav Tréger.