Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
28.11.2019 05:10

ZMOS už má pripravené podanie na ÚS z dôvodu povinných škôlok


Združenie miest a obcí Slovenska - logo


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) napadne v najbližších týždňoch zákon o výchove a vzdelávaní na Ústavnom súde (ÚS) SR. Ten upravuje povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti.


"Keby zákon platil dnes aj zajtra, nedá sa naplniť," povedal hovorca ZMOS Michal Kaliňák vo štvrtok v Bratislave s tým, že návrh je už takmer sfinalizovaný.       

"Zákon sa nedá vykonať ani technicky, a jeden z tých dôvodov, ktoré to dokazujú, je ten, že zákon hovorí o tom, že dieťa bude mať preplácané cestovné, ale štvorročné, päťročné, šesťročné dieťa asi samo v autobuse nepôjde, a kto preplatí cestovné rodičom? Ak hlavne hovoríme o tom, že to má pomôcť málo podnetnému prostrediu," pýtal sa Kaliňák.       

Ďalší problém, ktorý Kaliňák vidí, je, že v zákone je napísané, že povinnosti sú definované vo vzťahu ku kmeňovej škole, no zákon nehovorí, ktorá je kmeňová škola. "Sme presvedčení o tom, že tento zákon jednak odporuje ústave a rovnako odporuje aj Európskej charte miestnej samosprávy," dodal.       

Rezort školstva od zavedenia povinného predprimárneho vzdelávania pre päťročné deti očakáva zlepšenie výsledkov v národných testovaniach. Najväčším prínosom pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia bude podľa rezortu školstva povinná účasť na predprimárnom vzdelávaní pri rozvíjaní ich komunikačných kompetencií. Povinné predprimárne vzdelávanie pre päťročné deti by malo platiť od 1. januára 2021.        

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.07.2019
ZMOS sa listom obrátil na prezidentku Zuzanu Čaputovú
Združenie miest a obcí Slovenska vo štvrtok 4. júla 2019 požiadalo listom prezidentku Slovenskej republiky o nepodpísanie novely zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
viac
09.10.2019
ZMOS si myslí, že povinné predprimárne vzdelávanie bude ťažko realizovateľné
Združenie miest a obcí Slovenska si myslí, že povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti bude ťažko realizovateľné aj pri tej najväčšej vôli. TASR to potvrdil hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
viac
11.01.2020
ZMOS rokuje v oblasti doručenia podania na ÚS v súvislosti s povinnými škôlkami
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstúpilo do konkrétnych rokovaní v oblasti doručenia podania na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s povinným zavedením predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti.
viac
22.04.2020
Samosprávy doplácajú na chod základných škôl milióny eur
Riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Zdenko Krajčír v relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet TV konštatoval, že najväčšie problémy spôsobujú časté zmeny v legislatíve a financovanie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %