Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska sumarizuje výdavky samospráv za zvýšené ceny elektrickej energie. Nárast cien spôsobuje všetky problémy, na ktoré ZMOS upozorňoval od októbra.
Dnes je jasné, že samosprávy budú kvôli tomu v najbližšom období musieť upravovať rozpočty, čo sa premietne do oklieštenia mnohých výdavkov aj rozsahu služieb.
ZMOS listom požiadal predsedov 61 regionálnych združení o sumárnu informáciu za všetky ich členské mestá a obce. Požiadavka sa týka prehľadu výdavkov za elektrinu v minulom roku a informáciu o náraste cien a teda aj výdavkov pre aktuálny rok. Takáto informácia z prostredia 96 % samospráv vytvorí reálny obraz o celkovom objeme navýšených finančných prostriedkov, čo budú mimoriadne silné argumenty pri vyjednávaniach o výške kompenzácií vrátane očakávaných rizík, z hľadiska úsporných opatrení samospráv.
ZMOS v tejto súvislosti dodáva, že mestá a obce sú najväčší zriaďovatelia škôl a školských zariadení. Pod ich strechou je 2 754 materských a 1 886 základných škôl. Podobné je to aj v prípade sociálnych služieb, čo môžeme kvantifikovať 711 pobytovými zariadeniami, dennými stacionármi a pod. Celkovo 135 samospráv má príspevkové alebo rozpočtové organizácie v oblasti kultúry. Ďalších 2 500 kultúrnych stánkov poskytuje kultúrne vyžitie pre individuálne podujatia. Na Slovensku máme dve mestá s električkovou a 5 miest s trolejbusovou dopravou. Podobná situácia je aj v prípade vyšších územných celkov, nakoľko práve samosprávne kraje sú zriaďovatelia stredných škôl, internátov, jedálni, sociálnych zriadení v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov a mali by sme pridať aj počet knižníc, galérií, hvezdárni atď. Je preto zrejmé, že problém s cenami energií, ale aj ukončenie činností niektorých dodávateľov má negatívne dopady naprieč celou samosprávou.
Na základe uvedeného je zrejmé, že na tieto problémy je potrebné urýchlene a zodpovedne reflektovať. ZMOS preto ešte v októbri požiadal predsedov príslušných parlamentných výborov o zvolanie mimoriadneho a spoločného rokovania za účasti najvyšších štátnych autorít v oblasti verejného obstarávania a kontroly, teda Úradu pre verejné obstarávanie SR a Najvyššieho kontrolného úradu SR. Až od polovice decembra evidujeme dôraznejší záujem zo strany štátu o riešenie týchto problémov, hoci samosprávy pod tlakom končiaceho sa roka prijímali rozpočty pre tento kalendárny rok.