Banner.
Združenie miest a obcí Slovenska koncom roka avizovalo novú aktivitu s názvom Digitálnyreštart. Ten nadväzuje na doterajšie aktivity, spája osvetu s riešeniami pre rozvoj samospráv a komfort obyvateľov.
Výzvy na zlepšenie pre mestá a obce, ktoré kopírujú reálne potreby, semináre a ukážky realizácií nájdu samosprávy na novej webovej stránke www.digitalnyrestart.sk.
Rýchla reakcia na reálnu potrebu
V rámci digitálneho reštartu nadväzujeme na doterajšie aktivity, ktoré pri pohľade do nedávnej minulosti hodnotíme ako užitočné riešenia. Združenie miest a obcí Slovenska s partnermi počas pandémie poskytlo samosprávam aj obyvateľom dve mimoriadne zaujímavé služby a to registračný systém Bookio a aplikáciu MOMky na dlani. Tieto služby počas celoplošného testovania, v priebehu 6 týždňov využilo 3, 2 milióna ľudí. V súvislosti s riešením utečeneckej krízy sme distribuovali 40 boxov s powerbankami v najvyťaženejších prihraničných oblastiach. Boli umiestnenie napríklad v telocvičniach, kde je málo zástrčiek na počet ľudí pre nabíjanie telefónov a ľudia nechcú nechať telefón len tak na zemi bez dozoru, alebo sa jednalo o nabíjacie stanice vhodné do exteriéru a to nabíjaním cez slnečnú energiu na miesta, kde nie je elektrina a ľudia si potrebujú nabiť telefón, napríklad na hranici, v blízkosti dobrovoľníkov. Systém funguje stiahnutím aplikácie, užívateľ si QR kód požičia powerbanku zadarmo. V spolupráci s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska sme bezplatne vytvorili systém pre jednoduché online umiestňovanie utečencov podľa preferencií a reálnych voľných kapacít, aby neprichádzalo ku kolízií všetko prebieha v reálnom čase online. Tento systém je v správe rezortu dopravy.
Spúšťame komplexné riešenia, ktoré sú potrebné
Striktný zákaz parkovania na chodníkoch začne na ostro platiť až v septembri 2023. Dovtedy je potrebné v mestách a obciach vyriešiť parkovaciu politiku. Zároveň vzniká tlak z EU na budovanie infraštruktúry nabíjacích staníc pre elektroautomobili. Zabúda sa ale na základný problém, že doteraz sa nepodarilo vyriešiť motiváciu občana nemať automobil, využiť verejnú dopravu, alebo akúkoľvek alternatívu. Preto sme spustili zdieľanú dopravu v 15 samosprávach a spúšťame v prvom meste kompletný dopravný hub v ktorom spojíme pre občana všetky druhy dopravy s princípom „door to door“, ktoré sa môžu medzi sebou balíčkovať, či spájať s podujatiami. Mimoriadne zaujímavou aktivitou v rámci kompletného dopravného hubu bude rozmiestnenie elektronabíjačiek do miest a obcí, aby sme podporili aj budúcnosť dopravy a obyvatelia boli motivovaní kupovať si elektrické automobily či motorky.
V najbližšom období sa v rámci Digitálneho reštartu budeme orientovať aj na to, aby sme štatutárnym predstaviteľom miest a obcí poskytli špeciálnu aplikáciu, v ktorej budú k dispozícii mimoriadne dôležité informácie z legislatívy, eurofondov, činnosti Združenia miest a obcí Slovenska. Nebude chýbať ani detailný prehľad o termínoch legislatívnych povinností a mnohé iné dôležité informácie. Nadväzujeme tak aj na doterajší infolist, ktorým už viac ako 2 roky, každé pracovné ráno posielame informácie z rôznych oblastí dôležitých pre samosprávu na viac ako 8 500 emailových adries.
Okrem prinášania reálnych riešení sú súčasťou aj špeciálne semináre zamerané na spájanie technológií a verejných služieb, kde nebudú chýbať ani príklady dobrej praxe a transfer poznatkov.
Digitálny reštart nemá hranice
Tieto aktivity ZMOS predstavil v polovici týždňa na rokovaní primátorov a starostov zo Slovenska a Poľska v Rzesowe s veľkým záujmom o platformu a riešenia. Budúci mesiac bude táto agenda predstavená na podujatí v českom Mikulove, následne na konferencii v Maďarsku a súbežne na odborných sekcií Rady ZMOS podľa príslušného tematického zamerania. Digitálny reštart www.digitalnyrestart.sk má mimoriadne veľký potenciál v spájaní verejného sektora s privátnym, nakoľko v ekonomicky náročnom období je toto spojenie garanciou udržateľnosti a rozvoja, ktoré dokážu eliminovať očakávané negatívne dopady krízy.