Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska počas končiaceho roka zrealizovalo 7 reprezentatívnych prieskumov. Ukazuje sa, že dáta získané prieskumami pomáhajú kvantifikovať postoje samospráv a naznačujú východiská pre mnohé problémy.
Združenie miest a obcí Slovenska počas roka 2021 zrealizovalo reprezentatívne prieskumy, ktoré reflektovali na viaceré, pre samosprávy mimoriadne dôležité témy. Išlo napríklad o cestovný ruch, urbanizmus a taxislužby, oblasť energetiky, ale aj stavebnú legislatívu, civilnú ochranu. Za pripomenutie stojí aj reprezentatívny prieskum zameraný na dostupnosť zdravotníctva a sociálnych služieb a tiež rodinné podnikanie a infraštruktúru vrátane vodovodov a kanalizácií.
Argumenty pre zásadné postoje
Všetky tieto dáta rozmenené na drobné, s prihliadnutím na tzv. druhotriedenie dát odkryli realitu v samosprávach rozdelených podľa krajov a regiónov, typu a veľkostných kategórii obcí a miest. Združenie miest a obcí Slovenska s týmito informáciami následne pracovalo pri tvorbe zásadných postojov k legislatíve aj na úrovni tripartity, kde je ZMOS jediný zástupca samospráv.
Informácie z prieskumu týkajúceho sa stavebnej legislatívy boli jedným zo základných vstupov na formulovanie vlastného návrhu novely stavebného zákona. Informácie získané z prieskumu k dostupnosti zdravotníctva a sociálnych služieb boli kľúčovými argumentami vo vzťahu k návrhu tzv. stratifikácie nemocníc. Odpovede štatutárnych predstaviteľov miest a obcí poslúžili aj pre účely spracovania niektorých analýz, napríklad v oblasti cestovného ruchu a tiež pre formulovanie agendy „Bezpečná samospráva“, ku ktorej ZMOS spracoval samostatnú analýzu. Dáta z posledného prieskumu realizovaného v tomto roku, ktorý bol zameraný na vodovody a kanalizácie sú smerodajné na presadenie komplexných riešení odkanalizovania miest a obcí. Ostatné, takto získané reprezentatívne postoje budú tiež využité v rámci analýz a dopadových štúdií, ktoré Združenie miest a obcí Slovenska bude koncipovať od začiatku roka 2022.
Dáta preukázateľne pomohli
Združenie miest a obcí Slovenska preto vníma reprezentatívne prieskumy ako mimoriadne cenné, jedinečné a dôležité informácie. Aktuálne reflektujú na potreby a odrážajú realitu v prostredí komunálu a ponúkajú pridanú hodnotu v presadzovaní oprávnených požiadaviek miest a obcí vo vzťahu k legislatíve a tvorbe koncepčných dokumentov. Mnohé z doterajších získaných informácií pomohli napríklad pri tvorbe dopadovej štúdie, ktorá odkryla tzv. potravinové púšte. Ďalšie okrem iného pomohli pri presadzovaní Centier zdieľaných služieb v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, či presadzovaní opatrení v rámci klímy a energetiky. Postoje štatutárnych predstaviteľov miest a obcí, konkrétne z prieskumu zameraného na cezhraničný potenciál samospráv, vo výraznej miere prispeli k tomu, že Združenie miest a obcí Slovenska v tomto roku začalo s realizáciou ambicióznych medzinárodných projektov. Jeden sa orientuje na spoluprácu so samosprávami na Ukrajine, ďalší pomáha tvoriť značku MUNICIPÁLNA V-4, od ktorej očakávame výraznú mieru spolupráce prihraničných samospráv.
Reprezentatívne prieskumy boli významnými argumentačnými podkladmi v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Zo súčasného a perspektívneho hľadiska budú aj skutočným argumentačným podkladom vo vyjednávaniach a formulovaní oprávnených požiadaviek miest a obcí vo vzťahu exekutíve a zákonodarcom.