Sobota 18.01.2025
Dnes má meniny 
Bohdana
°C
30.11.2022 07:45

ZMOS spracovalo štúdiu ku klimatickým a energetickým výzvam pre samosprávy


Logo ZMOS.


Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) spracovalo štúdiu ku klimatickým a energetickým výzvam pre samosprávy. Mapuje aktuálnu situáciu v oblasti energetiky a klímy.


Formuluje východiská s finančnými a sociálno-ekonomickými dosahmi pre samosprávy. Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

"Miestna územná samospráva postupne vníma oblasť klímy a energetiky ako mimoriadne dôležitú agendu, ktorá súvisí s nákladmi, výdavkami a hľadaním kompromisu medzi investíciami do riešení a očakávanými úsporami tak finančnými, ako aj environmentálnymi," skonštatoval Kaliňák.

Samosprávy by podľa ZMOS-u mali podporovať verejnú dopravu na úkor individuálnej. Mali by napríklad obmedzovať dopravu v centrách miest bezemisnými zónami. V súvislosti s klimatickou zmenou by mali podporovať tvorbu zelených striech, ktoré pomáhajú zadržiavať vodu a znižovať teplotu v budove.

"Na znižovanie množstva odpadov jednotlivé samosprávy v rámci podpory obehového hospodárstva môžu iniciovať zriadenie tzv. ReUse-centier," podotkol Kaliňák s tým, že tam môžu zbierať použitý textil, nábytok či hračky.

Poukazuje aj na verejné budovy, z ktorých väčšina nespĺňa požadované tepelno-technické kritériá. Rekonštrukcia všetkých budov na požadovanú úroveň energetickej efektivity by podľa odhadov stála vyše päť miliárd eur. "Obnovené budovy by celkove mali spotrebu na úrovni necelých 20 percent dnešnej spotreby. Na financovanie obnovy budov je možné využiť vlastné aj externé zdroje financovania," povedal Kaliňák.

Samosprávy by tiež mali vypracovať plány mitigačných opatrení vo všetkých dôležitých oblastiach života mesta, hlavne v tých, ktoré produkujú najviac emisií skleníkových plynov.

Hlavným realizátorom v procese adaptácie na zmenu klímy by mala byť samospráva. Na to, aby mohla prijímať opatrenia, má štát vytvárať prostredie, ktoré má byť tvorené strategickým rámcom a národnou legislatívou, uviedol Kaliňák. Dodal, že každá samospráva by mala prijímať konkrétne adaptačné opatrenia na svojom území na základe vlastnej stratégie zostavenej podľa konkrétnych požiadaviek.

Dosahová štúdia "Klimatické a energetické výzvy pre samosprávu" bola spracovaná v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu, vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu cez Operačný program Ľudské zdroje.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.10.2020
Operatívna informácia k rokovaniam zastupiteľstiev
Združenie miest a obcí Slovenska sa intenzívne venuje usmerňovaniu a konzultáciám pre samosprávy vo vzťahu k organizovaniu a priebehu rokovaní obecných a mestských zastupiteľstiev v tomto náročnom období.
viac
28.10.2020
J. Naď: Ochranné prostriedky zabezpečí štát, obce však môžu pomôcť
Dezinfekciu a ochranné prostriedky na účely víkendového celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 poskytne samosprávam štát. Môžu však pomôcť a zabezpečiť pre svojich dobrovoľníkov dezinfekciu, rúška či rukavice. Výdavky sa im preplatia podobne ako pri voľbách.
viac
05.02.2021
MIRRI plánuje do apríla vyhlásiť tri eurofondové výzvy na regionálny rozvoj
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR plánuje do apríla tohto roku vyhlásiť tri eurofondové výzvy. Uviedol to Andrej Ďuríček z odboru komunikácie rezortu v reakcii na apel Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) čerpať európske peniaze z IROP.
viac
13.04.2021
ZMOS začína s analýzou PPP v komunále
Združenie miest a obcí Slovenska má vytvorený expertný tím, ktorý sa najbližších šesť mesiacov bude venovať analýze PPP z hľadiska využitia v mestách a obciach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.75 %