Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
05.02.2021 09:25

MIRRI plánuje do apríla vyhlásiť tri eurofondové výzvy na regionálny rozvoj


Ilustračná snímka.


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR plánuje do apríla tohto roku vyhlásiť tri eurofondové výzvy. Uviedol to Andrej Ďuríček z odboru komunikácie rezortu v reakcii na apel Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) čerpať európske peniaze z IROP.


Vicepremiérka a šéfka MIRRI Veronika Remišová podľa Ďuríčka opakovane zdôrazňuje odhodlanie bojovať o každé euro z eurofondov. Práve Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ktorý prešiel od októbra 2020 pod toto ministerstvo, je podľa neho dobrým príkladom.

Ďuríček poznamenal, že tento operačný program pokrýva obrovské množstvo oblastí regionálneho rozvoja. Výsledkom nejednotného postupu pri vyhlasovaní výziev v jednotlivých oblastiach však boli neraz pridelené financie tam, kde to nebolo potrebné.

Upozornil, že s manažovaním IROP boli dlhoročné problémy a výsledkom bolo, že k 1. októbru 2020 bolo z tohto programu vyčerpaných len okolo 25 % prostriedkov. Teda za vyše šesť rokov programového obdobia sa nedokázala vyčerpať ani štvrtina a v roku 2018 Slovensko prišlo o takmer 39 miliónov eur.

MIRRI zaviedlo v regionálnom programe štyri desiatky zmien a opatrení s cieľom zjednodušiť a urýchliť čerpanie. „Výsledkom je, že za minulý rok Slovensko z regionálneho projektu neprišlo ani o euro,” zdôraznil Ďuríček. Rezort tiež vykonal "veľkú finančnú inventúru", do ktorej zapojilo všetkých VÚC a mestských funkčných oblastí a požiadalo ich o predloženie zoznamu aktivít, ktoré sú reálne realizovateľné do konca roka 2023.

„Identifikovali sme sedem kľúčových oblastí - budovanie a rekonštrukcie ciest, budovanie cyklotrás, rozvoj verejnej osobnej dopravy, infraštruktúry sociálnych služieb, materských škôl, stredných škôl a prvkov zelenej infraštruktúry. Pre týchto sedem oblastí pripravujeme v blízkej budúcnosti tri výzvy,” avizoval Ďuríček. Koncom februára plánujú vyhlásiť výzvu pre rozvoj prvkov zelenej infraštruktúry, v marci výzvu pre sociálnu a školskú infraštruktúru a v apríli pre dopravnú infraštruktúru.

Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák informoval o znepokojení združenia z toho, že už rok neboli zverejnené výzvy v rámci IROP, ktoré mali pomôcť s materskými školami, sociálnymi zariadeniami, pri vodovodoch, kanalizáciách a zelenej infraštruktúre. Táto pasivita podľa ZMOS nepomáha nikomu, znižuje čerpanie eurofondov, spomaľuje naštartovanie ekonomického rastu investíciami a obmedzuje rozvoj tam, kde je nevyhnutný. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2020
ZMOS plánuje do konca roka predstaviť plán modernizácie samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) plánuje do konca roka predstaviť plán modernizácie samosprávy. Predseda ZMOS-u a primátor mesta Liptovský Hrádok Branislav Tréger o tom informoval po štvrtkovom stretnutí predstaviteľov združenia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
viac
02.02.2021
ZMOS apeluje na čerpanie eurofondov z IROP-u
Združenie miest a obcí Slovenska je znepokojené tým, že rok neboli zverejnené výzvy v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, ktoré mali pomôcť s materskými školami, sociálnymi zariadeniami, aj pri vodovodoch, kanalizáciách a zelenej infraštruktúre.
viac
16.08.2021
IROP: Cyklovýzva už zverejnená
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie zverejnilo výzvu na zvyšovanie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy (predovšetkým cyklistickej dopravy) na celkovom počte prepravených osôb.
viac
04.11.2021
V novej architektúre eurofondov samosprávy chýbajú
Operačný program Slovensko bude mať desať sprostredkovateľských orgánov. Napriek výhradám zo zoznamu vypadli samosprávne kraje a krajské mestá. Rezort regionálneho rozvoja chce namiesto toho samosprávam pomôcť s čerpaním cez nové technické sekretariáty a regionálne centrá.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %