Foto: ENVI – PAK
Vianoce sú považované za sviatky štedrosti a hojnosti. Sebe aj svojim blízkym počas nich doprajeme viac jedla, nápojov, darčekov či výzdoby a v konečnom dôsledku tak vyprodukujme aj oveľa viac odpadu. To je jasným predpokladom, že aj kontajnery budú plnšie.
Niektoré samosprávy preto počas vianočného obdobia, ktoré vrcholí Štedrým dňom, pridávajú aj zvozy odpadu navyše. Odborníci apelujú na poctivé triedenie aj v tomto období.
Štedrosť Vianoc každý rok pociťujú aj kontajnery. Začína to už počas adventu, kedy sa pri zháňaní darčekov plnia krabicami oveľa rýchlejšie najmä kontajnery na papier a vyvrcholí to prípravou koláčov, Štedrovečernej večere a rozbalením darčekov. Jednoducho počas sviatkov produkujeme viac odpadu – od triedeného až po ten zmesový.
Najprv balíky, potom baliace papiere
Obdobie pred Vianocami sa okrem iného spája aj so zháňaním darčekov. Kuriéri doručujú jeden balík za druhým a v kontajneroch na papier sa to hromadí krabicami. Na ich správne triedenie a stláčanie upozorňuje OZV ENVI - PAK. „Ľudia už triedenie kartónových krabíc do kontajnera na papier berú ako samozrejmosť. Stále sa však stretávame s tým, že v tých kontajneroch končia nestlačené krabice. Apelujeme preto na ľudí, nech ich pred vyhodením do kontajnera poriadne stlačia, narežú na menšie kusy, aby tak zmenšili ich objem a kontajner sa nejavil zbytočne plný,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. Podobne je to aj po sviatkoch, kedy v modrých smetiakoch končia rôzne papierové obaly z darčekov či baliaci papier. Tie plastové sú zas plné rôznych obalov z hračiek či kozmetiky. Ani v tomto prípade netreba zabúdať, že pred vyhodením je potrebné oddeliť všetko, čo sa oddeliť dá, jednotlivé zložky vytriediť a samotný odpad stlačiť
Pečenie a varenie je taktiež neodmysliteľnou súčasťou najkrajších sviatkov v roku. Neraz sa však domácnosti zásobia tak, že to nakoniec nevládzu spotrebovať. Preto aj v tomto prípade je dôležité si vopred premyslieť, čo všetko k pečeniu a vareniu potrebujeme, aby sme predchádzali zbytočnému plytvaniu. „Vo všeobecnosti pomáha poctivé plánovanie samotného nákupu. Samozrejme, počas pečenia vzniká odpad v podobe obalov od vajec, múky či cukru. Ale aj masla a rôznych korenín a práve tieto obaly vedia ľudí pri triedení potrápiť. Mávajú označenie C/PAP, teda ide o kompozitný materiál, ktorého väčšinovú zložku tvorí papier, napriek tomu však tieto obaly nepatria do papiera, ale triedime ich ako nápojové kartóny,“ upozornila Katarína Kretter s tým, že pri triedení je potrebné riadiť sa pravidlami obce či v mesta, v ktorých sa nachádzame. Aj pri varení vianočného menu platí, že je treba myslieť na to, koľko sme schopní spotrebovať. V tomto prípade plastové obaly z rýb nezabudnite vytriediť do plastov, sklené fľaše z nápojov patria do zeleného kontajnera na sklo a zvyšky z jedál do kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu. Kuchynský olej z vyprážanej ryby patrí do samostatného zberu oleja, ktorý majú viaceré samosprávy zavedený, ak náhodou nie, tak použitý olej je možné odovzdať na niektorých čerpacích staniciach či v niektorých obchodných reťazcoch. Rozhodne tento olej nepatrí do kanalizácie.
Niektoré mestá pridávajú aj zbery navyše
Niektoré samosprávy sa v rámci predchádzania vzniku neporiadku pri kontajnerových stojiskách rozhodli v tomto období pridať zvozy odpadu navyše. Ako uvádza na svojej stránke Banská Bystrica, vzhľadom na zvýšenú produkciu komunálneho odpadu počas vianočných sviatkov a prvých dní nového roka, pristupuje mesto každoročne k posilneniu jeho zberu. „Zber odpadu bude realizovaný počas sviatkov takmer každý deň, od 23. 12. 2024 do 06. 01. 2025, okrem 1. sviatku vianočného 25.12.2024, Nového roka 01.01.2025 a nedieľ. Posilnený bude najmä zber zmesového komunálneho odpadu a aj triedený zber papiera, plastov, skla, kovov na celom území mesta tak, aby nedošlo k výraznému preplneniu nádob,“ približuje samospráva.