Utorok 11.05.2021
Dnes má meniny 
Blažena
°C
14.04.2021 03:15

ZMOS sa dohodol so Zásielkovňou o doručovaní balíkov na vidieku


Snímka zdroj: (ZMOS).


Združenie miest a obcí Slovenska má ďalšieho partnera. Začína spoluprácu so spoločnosťou Zásielkovňa. Spolupráca bude v umiestňovaní výdajných boxov, ktoré plánuje Zásielkovňa spolu s podporou ZMOS hromadne inštalovať nielen na vidieku, ale aj v menších mestách naprieč Slovenskom.


Združenie miest a obcí Slovenska veľmi citlivo vníma nedostupnosť mnohých služieb na vidieku. Preto sa snaží formulovať riešenia a následne ich presadzovať. V prípade poštových služieb sme sa preto rozhodli vstúpiť do spolupráce so slovenskou spoločnosťou, ktorá je na našom trhu úspešne etablovaná. Spoločnými silami dokážeme zvýšiť dostupnosť verejnej služby a komfort ľudí, ktorí žijú, prípadne trávia svoj čas na vidieku a v menších mestách.

„Táto spolupráca je užitočná, je príkladom podania konkrétnej pomocnej ruky. Veríme, že jej výsledkom bude spokojnosť samospráv a ich obyvateľov,” uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger. Podľa jeho slov „dnešná doba ukazuje obrovskú potrebu spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom s dôrazom na dostupnosť, kvalitu a rozsah verejných služieb. Práve preto aj v tejto spolupráci vidíme priestor na spoločenskú zodpovednosť a priestor na pomoc samosprávam.”

Dlhodobou stratégiou doručovateľskej spoločnosti Zásielkovňa je vybudovanie čo najširšej siete výdajných miest a boxov na Slovensku. Vo svojej trojročnej stratégii zavádzania samoobslužných boxov, Z-BOXov, sa spoločnosť rozhodla v spolupráci so ZMOS osloviť mestá a obce od 1500 – 5000 obyvateľov. Ich spoločným cieľom je priniesť pomoc v doručovateľských službách zavádzaním samoobslužných boxov. Tie sú vhodné aj do menších obcí, kde Zásielkovňa nevie nájsť partnera pre výdajné miesto, alebo tam, kde sú výdajné miesta vyťažené.

Zásielkovňa plánuje počas tohto roka nainštalovať  509  výdajných boxov v obciach od 1500 do 5 000 obyvateľov. V ďalších krokoch prinesie túto službu postupne pre všetky oblasti Slovenska, tak aby v synergii s našimi výdajnými miestami priniesli ešte väčší komfort. „Evidujeme nespokojnosť a potrebu občanov v súvislosti s vyriešením obmedzenej časovej dostupnosti pre vybavenie zásielky, ktoré poštové služby aktuálne ponúkajú,” konštatuje predseda ZMOS.

Stovky boxov na vidiek

Najnovšia generácia výdajných boxov je bezdotyková, ovláda sa „smartfónom“ - mobilným telefónom a navyše je aj ekologická. Na svoju prevádzku využíva slnečnú energiu. Sú určené totiž primárne do exteriéru, aby mohli byť dobíjané solárnymi panelmi a boli dostupné 24/7. V prípade potreby je možné ich umiestniť aj v interiéri s pripojením na elektrickú prípojku. „Cítime záujem obyvateľov menších miest, ale aj dedín po doručovaní  iným spôsobom ako pri doručení zásielok ako domov. Rozhodli sme sa preto na Slovensku priniesť inovatívne riešenie Z-Box,“ konštatuje Alexander Jančo, Chief  Executive Officer Zásielkovne a dopĺňa: „Ľudia totiž začali nakupovať viac online avšak v týchto obciach mali ľudia obmedzené možnosti. Buď si nechali zásielku poslať na adresu, ktorá je drahšou alternatívou alebo na naše výdajné miesta v okresnom meste. V opačnom prípade museli ich kroky smerovať na poštu, ktorá disponuje obmedzenou otváracou dobou.”

Ambíciou Zásielkovne je etablovanie na vidieku. Podľa dostupných údajov je 80 % prevádzok pošty v menších obciach počas týždňa otvorených len do 15:30 s výnimkou stredy, kedy je otvorených viac ako 80 % prevádzok aspoň do 17:00 hodiny. Nové samoobslužné boxy sú pre obyvateľov obce k dispozícii nonstop. Služba je pritom cenovo výhodnejšia v porovnaní s donáškou domov. Okrem vydvihnutia balíka Zásielkovňa plánuje na jeseň umožniť aj odoslanie zásielky aj prostredníctvom z-boxov do ČR a SR, či už na adresu alebo do výdajných miest, vrátane Z-boxov. V rámci budúceho roka plánuje spustenie služby do takmer celého sveta, teda krajín v ktorých pôsobí,  aj pre ľudí, čím potvrdzuje, že už nie je len doručovateľskou službou pri nakupovaní na internete.  „V našom ponímaní je dôležité aby sa nemusel zákazník prispôsobovať službe ale službu by mali firmy prispôsobovať zákazníkovi. Chceme priniesť dostupnú, jednoduchú a rýchlu  službu pre každého  pre komunikácii s celým svetom. A aj tým napĺňame už časť našej dlhodobej stratégie,” konštatuje Alexander Jančo.

Kúpa z-boxov bude stáť Zásielkovňu niekoľko miliónov. Vďaka investíciám do nových Z-boxov a ďalšiemu rozširovaniu výdajných miest na konci tohto roka bude mať Zásielkovňa viac ako 1 500 výdajných miest a cez 550 samoobslužných výdajných boxov.

Autor: (Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.10.2020
Spoznajte oblasti neziskového sektora: Sociálne služby a sociálna pomoc
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti prináša ďalšie krátke kapitoly o všeobecne prospešných oblastiach neziskového sektora na Slovensku, ktoré zadefinoval Zákon o registri teraz sa zameraním na sociálne služby a sociálna pomoc.
viac
09.11.2020
NKÚ sa zameral na sociálnu oblasť
Národná autorita pre oblasť externej kontroly sa aj v tomto roku zamerala na sociálnu oblasť. Záujemcovia o opatrovateľskú službu sú na Slovensku odkázaní na samosprávy a nie vždy od nich adekvátnu a kvalitnú službu aj dostanú. Potvrdzujú to závery kontroly NKÚ SR.
viac
18.02.2021
ZMOS navrhuje konkrétne riešenia pre Fond obnovy a odolnosti SR
Združenie miest a obcí Slovenska vníma Plán obnovy a odolnosti SR ako významný nástroj k reštartu krajiny. Preto predstavilo návrhy, ktoré reagujú na oprávnené potreby miest a obcí, ktoré prispejú k obnove samosprávy aj jej odolnosti.
viac
21.04.2021
ZMOS pomáha s riešením poštových služieb
Združenie miest a obcí Slovenska poskytlo samosprávam vzorový návrh uznesenia zastupiteľstva na prenájom doručovacích boxov. Mimoriadny úspech, spokojnosť obce aj obyvateľov Hrubej Borše sú príležitosťou pre ostatné samosprávy s podobným problémom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %