Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
02.12.2023 08:00

Žilinská samospráva rozmiestnila 45 nových parkovacích automatov


ilustračná snímka


Žilinská samospráva rozmiestnila v zóne plateného parkovania 45 nových automatov, ktoré umožňujú platbu bezhotovostným spôsobom. TASR o tom vo štvrtok informovala vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Katarína Gazdíková.


Doplnila, že rozmiestnenie je optimalizované aj vzhľadom na možnosť úhrad prostredníctvom SMS služby alebo aplikácie. "Zariadenia sú napájané prostredníctvom vlastnej batérie, ktorá sa dobíja priamo zo solárneho panelu, čím sa minimalizujú náklady na prevádzku," podotkla.         

Dodávateľom zariadení je spoločnosť SABA parking na základe zmluvy o poskytovaní služieb, prostredníctvom ktorej sú v prenájme. "Po 60 mesiacoch sa prevedú do vlastníctva mesta. Súčasťou prenájmu je aj celkový servis a opravy po vandalizme a nehodách. Cena za prenájom je vo výške 417.960 eur s DPH," uviedla Gazdíková.         

Vysvetlila, že každý automat je označený príslušným farebným znakom podľa pásma - A červený, B modrý. "Parkomat vydá lístok len pre pásmo, v ktorom sa nachádza. Vodiči si ho môžu vytlačiť alebo si ho nechať poslať elektronicky na e-mail. Zároveň už nebude nutné nechávať lístok za čelným sklom vo vozidle. Vodiči na dotykovej obrazovke zadajú evidenčné číslo vozidla (EVČ), ktoré sa následne odošle do centrálneho parkovacieho systému. Prípadná kontrola sa realizuje prostredníctvom skenovania EČV zaparkovaného vozidla," priblížila.         

Upozornila, že nové parkomaty neumožňujú platbu v hotovosti. "Vodiči si v automate zvolia časovú platnosť parkovacieho lístka, ktorý si v prípadne potreby budú môcť v ktoromkoľvek automate príslušného pásma predĺžiť. Zároveň sú tieto zariadenia vybavené funkciou zapamätania si EČV a e-mailovej adresy vodiča prostredníctvom údajov kreditnej karty, ktorú vodič použil pri poslednej platbe za parkovací lístok," dodala Gazdíková.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.11.2018
Pred mestským úradom nainštalovali nový informačný kiosk SHMÚ
Od minulého týždňa je pred Mestským úradom v Žiline nainštalovaný nový informačný kiosk Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
viac
27.11.2019
Viac ako milión na podporu a rozvoj regiónov
Žilinská župa predstavila nový dotačný systém. Na rozvoj regiónov a podporu významných aktivít pôjde na nasledujúci rok 1,3 milióna eur. To je o 530-tisíc eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V praxi to bude znamenať podporu väčšieho okruh tém a oblastí.
viac
25.06.2020
Nový investor sľubuje v R. Sobote okrem pivovaru i elektráreň a stovky bytov
Závod na výrobu piva so sladovňou a spracovaním ovocia, dopravno-logistickým centrom a paroplynovou elektrárňou, ale aj 250 až 300 bytov s občianskou vybavenosťou, to všetko sľubuje vybudovať do roku 2024 v Rimavskej Sobote spoločnosť Architecture design and studio z Veľkého Šariša.
viac
24.10.2023
Žilinská samospráva nepovolí predaj živých rýb na mestských pozemkoch
Žilinská samospráva nepovolí predaj živých rýb na mestských pozemkoch. Predaj sladkovodných rýb a kaprov, s obmedzením len na súkromné pozemky, upravuje všeobecne záväzne nariadenie (VZN), ktoré začne platiť od 15. novembra 2023.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %