Utorok 30.11.2021
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
16.10.2020 02:29

Zaujímavosťou Vyšnej Myšle je močidlo i zaniknutý gotický kostolík


Oddychová zóna pri Rybníku - Močidle. Snímka zdroj: (vysnamysla.sk).


Obec Vyšná Myšľa leží v okrese Košice–okolie na úpätí Slanských vrchov pri rieke Olšava, v súčasnosti má 965 obyvateľov.


K zaujímavostiam obce patrí zachované močidlo, kde kedysi chodili ženy prať a močiť ľanové snopy. Ide o prameň prírodnej nezamŕzajúcej vody, ktorá ma stálu teplotu 14 stupňov. V roku 2013 obec realizovala obnovu areálu, z ktorého sa stala oddychová zóna zvaná Močidlo. „Vybudoval sa tam altánok s lavičkami, mostík cez potok, kamenné ohnisko, pribudla nová zeleň. Areál tak slúži na oddych a posedenie pre obyvateľov i návštevníkov obce, ako aj prechádzajúcich cyklistov,” priblížil starosta obce Marek Habina.      

V lesoch pri Olšave sa nachádza lokalita Koscelek s odkrytými základmi zaniknutého stredovekého kostolíka. Zvyšky stavby tu objavili archeológovia počas výskumu v rokoch 1996 – 1998. Ranogotický kostol z konca 13. storočia patril k potočnej dedine, k ich zániku došlo v 15. storočí v súvislosti s vpádom bratríkov - bývalých husitských bojovníkov. Na sviatok Márie Magdalény (22. júla) sa tam tradične koná svätá omša pod holým nebom.      

Vo Vyšnej Myšli pôsobí aj ženská spevácka skupina s nevšedným názvom, ktorá sa venuje ľudovým piesňam. Volá sa Odvážne ženy a tento rok oslávila 20. výročie vzniku. Priemerný vek jej členiek je viac ako 60 rokov. Svojou činnosťou uchovávajú tradície, ale na vystúpeniach dokazujú, že im nie je cudzí ani humor a zábava. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.10.2020
Náučný chodník malých netopierov približuje región okolo vrchu Železník
Prírodu aj históriu baníckeho regiónu okolo vrchu Železník predstavuje turistom Náučný chodník malých netopierov, ktorý pri obci Rákoš v Revúckom okrese v rokoch 2017 až 2020 vybudovalo tamojšie občianske združenie (OZ) Rákošská cächa. Informoval o tom predseda združenia Július Pavelko.
viac
27.10.2020
Verejnosť najviac zaujal projekt oddychovej zóny vo Veľkom Šariši
Ľudia z celého Slovenska hlasovaním rozhodli o projekte, ktorý získal v rámci grantového programu Šariš ľuďom prémiu. Ide o projekt oddychovej zóny vo Veľkom Šariši a obnovy včelstva.
viac
26.05.2021
V blízkosti autobusovej stanice v Zlatých Moravciach vznikne oddychová zóna
V blízkosti zlatomoraveckej autobusovej stanice vyrastie nová moderná oddychová zóna. Umiestnená bude vedľa parkoviska na bicykle.
viac
01.06.2021
Ružomberok od 1. júna otvára pešiu zónu cyklistom
Pešia zóna v Ružomberku bude od utorka 1. júna otvorená pre cyklistov. Rozhodlo o tom vedenie mesta, ktoré deklaruje záujem postupne uprednostňovať ekologickejšie formy mestskej dopravy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %