Piatok 30.10.2020
Dnes má meniny 
Šimon, Simona
°C
16.10.2020 02:29

Zaujímavosťou Vyšnej Myšle je močidlo i zaniknutý gotický kostolík


Oddychová zóna pri Rybníku - Močidle. Snímka zdroj: (vysnamysla.sk).


Obec Vyšná Myšľa leží v okrese Košice–okolie na úpätí Slanských vrchov pri rieke Olšava, v súčasnosti má 965 obyvateľov.


K zaujímavostiam obce patrí zachované močidlo, kde kedysi chodili ženy prať a močiť ľanové snopy. Ide o prameň prírodnej nezamŕzajúcej vody, ktorá ma stálu teplotu 14 stupňov. V roku 2013 obec realizovala obnovu areálu, z ktorého sa stala oddychová zóna zvaná Močidlo. „Vybudoval sa tam altánok s lavičkami, mostík cez potok, kamenné ohnisko, pribudla nová zeleň. Areál tak slúži na oddych a posedenie pre obyvateľov i návštevníkov obce, ako aj prechádzajúcich cyklistov,” priblížil starosta obce Marek Habina.      

V lesoch pri Olšave sa nachádza lokalita Koscelek s odkrytými základmi zaniknutého stredovekého kostolíka. Zvyšky stavby tu objavili archeológovia počas výskumu v rokoch 1996 – 1998. Ranogotický kostol z konca 13. storočia patril k potočnej dedine, k ich zániku došlo v 15. storočí v súvislosti s vpádom bratríkov - bývalých husitských bojovníkov. Na sviatok Márie Magdalény (22. júla) sa tam tradične koná svätá omša pod holým nebom.      

Vo Vyšnej Myšli pôsobí aj ženská spevácka skupina s nevšedným názvom, ktorá sa venuje ľudovým piesňam. Volá sa Odvážne ženy a tento rok oslávila 20. výročie vzniku. Priemerný vek jej členiek je viac ako 60 rokov. Svojou činnosťou uchovávajú tradície, ale na vystúpeniach dokazujú, že im nie je cudzí ani humor a zábava. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.10.2016
Počet cyklistov neustále rastie, vyplýva to i z údajov cyklosčítačov
Bratislava sa naďalej stáva čoraz atraktívnejšou nielen pre turistov, ale aj pre cyklistov. Tých v hlavnom meste pribúda predovšetkým v letných mesiacoch, prekvapujúcim však bol aj tohtoročný september.
viac
06.07.2020
Pri kúpeľoch v Malých Bieliciach vybudovali oddychovú zónu
Obyvatelia a návštevníci Partizánskeho majú k dispozícii ďalšie miesto na aktívny i pasívny oddych. Pri kúpeľoch v mestskej časti Malé Bielice mesto v spolupráci s kúpeľmi vybudovalo mestskú kúpeľnú oddychovú zónu s korčuliarskou dráhou. V budúcnosti tam plánuje postaviť i pumptrackovú dráhu.
viac
19.08.2020
Mesto pre psičkárov zriadilo výbeh i oddychové miesto
Samospráva mesta Veľké Kapušany v okrese Michalovce vyšla v uplynulých dňoch v ústrety psičkárom.
viac
31.08.2020
Vynovená pajta na Grúni je letným lákadlom pre Slovákov i cudzincov
Obnovenú pajtu na Grúni, symbol oravskej obce Malatiná, si v letných mesiacoch prichádzajú obzrieť slovenskí i zahraniční turisti. Drevená stavba sa nachádza na poľnej ceste asi hodinu chôdze medzi Malatinou a Veľkým Borovým v lokalite Grúň.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.85 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %